Aktuális

Városi legenda - Tartósító miatt bomlik le lassabban a testünk

R. K.

Létrehozva: 2018.07.12.

<p>Annyi tartósító kerül a szervezetünkbe, hogy a testünk sokkal lassabban porlad el a halálunk után, mint ötven éve. Vagy mégsem? A gyorséttermi hamburgerek miért néznek ki hat év után is szinte ugyanúgy?</p>

Forrás: Pintér Péter

Az elmúlt évtizedek élelmiszergyártása, a rengeteg gyors­étterem szinte ránk kényszerítet­te a tartósítószerek fogyasztását is. Ma már annyi van belőle a szervezetünkben, hogy a holttestek lassabban bomlanak le amiatt – legalábbis a magát makacsul tartó mítosz szerint. Ötven évvel ezelőtt a holttestek még fél év alatt adták át magukat az enyészetnek, ma már ehhez viszont öt évre van szükség – olvasható a városi legendákkal és átverésekkel foglalkozó urbanlegends.hu cikkében, melyben utána is jártak az állításoknak. Például egy régóta kórboncnokként dolgozó idős férfi beszámolójának, ami szerint régen a hullákat még azonnal fagyasztóba kellett rakni, nehogy bomlani kezdjenek, manapság viszont napokig is elvannak a melegben, amiért pedig – véli – a túlzott tartósítószer-fogyasztás okolható.

Hat év után sem rohad

A Bors is beszámolt az amerikai Dave Alexander történetéről, aki egy hatéves sajtburgert és sült krumplit tett fel az internetre, hogy eladja. 2012-ben elvette ezeket a lányától, hogy letesztelje, mi történik az évek múltával, valóban ugyanolyan külalakja marad-e a gyorsmenünek évek múlva is, mint a vásárlás időpontjában. Nos, a teszt pozitív eredménnyel zárult. Bár a burger keményebb lett, a krumpli ugyanolyan volt, mintha nagyjából frissen vásárolták volna – köszönhetően a tartósítószereknek.

Az étteremlánc ezt az­zal indokolta, hogy vélhetően nem voltak meg a rothadási folyamathoz megfelelő mikrobák. Alexander et­től függetlenül áruba bocsátot­ta a portékáját az egyik nemzetközi licitoldalon, és akadt, aki 150 dollárt – 42 ezer forin­tot! – sem sajnált volna a „tartós” kajáért. Az árusító honlap közbeszólt, mondván, a terméken nincs feltüntetve a termék lejárati ideje.

Cáfol a tudomány

Igencsak ijesztő belegondolni, hogy egy hat év után is látszatra változatlan ételt a szervezetünk hogyan dolgoz fel. Az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet munkatársa, dr. Dunay György szerint nem eszik olyan forrón a kását. Úgy véli, valóban sok tartósítószer kerül a szervezetünkbe napjainkban, de ezek részben lebomlanak, részben kémiailag átalakulnak. Emiatt a tartósító hatásuk elenyésző lesz. – Évente több mint 2500 személy boncolását végezzük el, de ilyen jelenséggel még nem találkoztunk. Ki lehet jelenteni: a szóban forgó legendának nincsen természettudományos hatása – szögezte le az urbanlegends.hu-nak a szakértő. 

Műszálas ruha a kulcs?

A téma Németországban is nagy port kavart, de a tudósok hamar tiszta vizet öntöttek a pohárba. Magyarázatok egész sorát találták a jelenségre, azt ugyanis megerősítették, hogy a holttestek ma valóban lassabban bomlanak el, mint régebben. Szerintük az, hogy a holttestek minimális idővel tovább maradnak ép állapotban, a talaj alacsony hőmérséklete, a magas nedvességtartalma, az oxigénhiány és a holttestekre adott műszálas ruházat okozza. Megfigyelték továbbá azt is, hogy azoknak a teteme, akik alkoholmérgezésben hunytak el, sokkal lassabban bomlik le – köszönhetően az alkohol tartósító hatásának!

Marja a rozsdát a kóla

A legenda szerint a kóla nemcsak fogyasztásra, hanem tisztítószerként is rendkívül hasznos. Nos, ez egyáltalán nem városi mítosz, hiszen az üdítőben lévő magas koncentrátumú szénsav remekül képes oldani többek között a rozsdát is. Egyesek folteltávolításra és a fürdőszobai eszközök tisztítására is használják. Az persze természetesen nem igaz, hogy ha egy sztékszeletet egy tálba tesznek, és kólával leöntik, akkor az üdítő két nap leforgása alatt képes cafatokra feloldani.

A méz, ami örök

Az egyetlen olyan fogyasztható termék, amely a világ végéig eltartható, a méz. A tudósok találtak már olyan egyiptomi sírokat is, amelyekbe a szarkofágok mellé több ezer éves mézescsuprokat is temettek. Nagy megdöbbenésükre ezek teljes mértékben ehetőek voltak. A titok abban rejlik, hogy a méz 80 százaléka cukrot tartalmaz, és mindössze 10 százalék vizet. Ez a gombáknak és a baktériumoknak egyáltalán nem kedvez, így a bomlási folyamat sem tud megkezdődni. A másik ok, hogy a méhek egy savas kémhatású anyagot köpnek vissza a gyomrukból a mézbe, amely szintén erősen tartósító hatású.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek