<p>A vegetáriánus és vegán étkezésről már mindenki hallott, viszont azt sokan nem is gondolnák, hogy már sok cukrász kínálatát is megreformálta ez a táplálkozási forma.</p>
A vegán alapvetően azt jelenti, hogy semmilyen állati eredetű összetételt nem használunk fel a sütéshez, főzéshez. Tehát sem tejet, és az abból készült termékeket, sem tojást vagy mézet. Meglepő, de zselatint sem alkalmazhatunk a sütésnél, mivel az csontból készült. Jogosan tesszük fel a kérdést, hogy akkor miből készülnek a vegán sütik?
Helyettesíthetünk
Minden háziasszony azt mondaná, hogy a sütemény alapja a tej, a liszt és a tojás. Sőtér Kitti cukrász, aki maga is vegán, azonban rácáfol erre.
– A tojást a legegyszerűbb kihagyni, mivel szerintem sokszor feleslegesen kerül az édességekbe. Lehet pépesített gyümölccsel is helyettesíteni, például banánnal vagy almával. A pürék is ugyanúgy meg fogják kötni a süteményt, mint a tojás, de mégsem állati eredetű – tette hozzá Kitti, aki azt is elárulta, hogy lenmagtojással és chiamaggal is tökéletesen működik a sütés.
– Ha tojásfehérjét akarunk kiváltani, akkor akár a konzerves csicseriborsó levét is használhatjuk, amit ha lehűtünk, hasonlóan felverhetjük, mintha tojás lenne – mondta a cukrász.
Kókusztejszínnel jó a krém
Főzött krémeket is ugyanúgy megcsinálhatunk, csupán az alapanyagokra kell figyelni.
– Főzött krémeknél a rendes tejet növényi tejekkel helyettesítjük. Ami kicsit nehezen pótolható, az a tejszín állaga. Van már kifejezetten kókusztejszín is, aminek annyi a hátránya, hogy a süteményben nagyon lehet érezni a növény ízét. De használhatunk például lepürésített kesudiót vagy mandulát a főzött krémmel, és gyümölccsel is fel lehet használni.
Olajra cserélt zsiradék
A vajat is teljesen el tudjuk hagyni a sütésből, de nem mindegy, hogy mivel pótoljuk.
– A torta burkolására használhatunk növényi vajat, míg a süteményben a zsiradékot növényi olajakkal is helyettesíthetjük, így nem lesz száraz. Ha lehet, akkor a cukrot és a nyírfacukrot is kerülöm, helyette inkább datolya-, agávé- vagy juharsziruppal ízesítek – mondta Sőtér Kitti.
Hiánybetegség is felléphet
Abonyi Orsolya dietetikus szerint nem a legjobb, ha teljesen elhagyjuk az állati eredetű ételeket, mert vannak olyan anyagok, amiket csak nehezen tudunk pótolni.
– Nem baj, ha néha tartunk vegán napokat is, ez a változatossághoz hozzátartozik, de hosszú távon nem jó teljesen elhagyni – kezdte a szakértő. – Egy idő után B12-hiányt okoz a vegán életmód, viszont a jó folsavellátottság miatt akár évekig is tünetmentesek lehetünk. Emellett ha valaki sem tojást, sem tejterméket nem fogyaszt, akkor kalciumhiány léphet fel, ami a nőknél csontritkuláshoz vezet – figyelmeztetett a dietetikus, majd hozzátette, hogy vashiány és vérszegénység is kialakulhat.
Vetkőznek a torták
Egyre divatosabb, hogy a torták oldalát már csak vékonyan vagy egyáltalán nem burkolják be. Előbbi a félpucér, utóbbi pedig a meztelen torta.
Hogyan készül a lenmagtojás?
Egy evőkanál őrölt lenmagot áztassuk be három evőkanál langyos vízbe! Körülbelül félóra múlva egy ragacsos masszát kapunk, amit felhasználhatunk a sütemény készítésénél tojás helyett.
Hódít a nyers változat
Egyre divatosabb a nyers vegán étkezés is, aminek lényege, hogy az ételek hőmérséklete az elkészítés alatt nem mehet 40-48 Celsius-fok fölé. A nyers vegán sütemények alapjához apróra tört magokat kell összekevernünk aszalványokkal, amiket előre beáztatunk, hogy könnyebb legyen vele dolgozni.