Nemcsak gyönyörű, illatos, hanem igen egészséges is a levendula. Nincs olyan dolog, amit ne lehetne belőle készíteni. A szörp szinte azonnal a gyerekek kedvence lesz, a kártevők pedig messzire elkerülik otthonunkat az erős illata miatt. Szinte végtelen módon felhasználhatjuk a lila virágokat, ami kívül-belül táplálja a testünket.
5 dolog, amit nem tudott a növényről:
Úgy tartják, a Földközi-tenger vidékéről, Indiából és a Közel-Keletről származik.
A levelek és a virágok között kis olajtömlők vannak, itt gyűlik össze az olaj.
A legforróbb déli órákban ajánlott a szedése, mert az erős napsütés hatására az illóanyagok ekkor a legkoncentráltabbak a virágzatban.
Egy európai hírű gyógyszervegyész, gyógynövény-szakértő, Bittera Gyula 1924-ben telepítette az első ültetvényt a Tihanyi-félsziget Csúcs-hegy oldalába, az apátságtól bérelt mintegy 20 hektárnyi területre. Addig Magyarországon csak a középkori kolostorkertekből volt ismert a levendula. A természet visszahódította, az 1990-es évek közepén kezdte el a Balaton-felvidéki Nemzeti Park gondozni.
A 17. századi londoni pestisjárvány alatt az emberek csuklójukra levendulacsokrot kötöttek, hogy védekezzenek a halálos kór ellen.
Enyhíti a bőrpírt
Frissen, de szárítva is felhasználhatjuk, utóbbinál viszont minden esetben forrázzuk le a virágot, mert a rárakódott por miatt szükség van a fertőtlenítésre. Külsőleg és belsőleg is csodákat művel a testünkkel – kezdte Lencsés Rita gyógynövény-szakértő. – Készíthetünk belőle például arcvizet, ami gyulladáscsökkentő hatása miatt megszépíti a bőrt. Szedjük le a szirmokat és áztassuk vízbe. Ha kiáztak belőle az illóolajak és hasznos anyagok, akkor mossuk le vele az arcunkat akár mindennap. Napégés esetén is nagyon hatásos, gyorsan enyhíti a fájdalmat és a bőrpírt, ha 100 százalékos illóolajat kenünk a területre, de az otthon készített víz is sokat segít. Az illóolaj belélegzése nyugtatja az idegrendszert is, a szárított virágokat pedig teában is lefőzhetjük más gyógynövényekkel keverve, hogy jobban aludjunk – tanácsolta Lencsés Rita, aki elárulta: idén az év gyógynövényének választották meg.
Szúnyogűző
A kártevőket elűzi, viszont a hasznos rovarokat maga köré vonzza a levendula. A cserepes, ablakba kirakott bokrocskák elűzik a szúnyogokat és legyeket, viszont az egyébként hasznos méhecskék nagyon szeretnek a növény körül munkálkodni.
Fehértől a sötétliláig
Bár nem mindenki veszi észre, de a növény fajtái között vannak különbségek. Az angol levendula magasabb, általában 40– 50 centiméteres a szára, míg a franciáé kisebb, körülbelül 30 centiméter. Előbbi illata klasszikus, míg az alacsonyabbé parfümösebb, de hatóanyagukban nem sok különbség van. Az évek alatt többféle nemesített változat is megjelent a fehértől egészen a sötétliláig.
Napos helyre ültessük
Ebben a növényben az a jó, hogy a rengeteg jótékony hatása mellett igénytelen. Megél cserépben is, de inkább ültessük ki napos helyre. Szépen terebélyesedik magától, viszont magról nehéz szaporítani. – Legjobb, ha a virágait levágjuk, és nem hagyjuk magától elszáradni – figyelmeztet a fitoterapueuta. – A levendulafesztiválokat is azért tartják, hogy az emberek levágják a szárakat, így van esély arra, hogy másodszor is virágba borul. Általában augusztusban – árulta el a gyógynövény-szakértő.
Recept
Egyszerű hűsítő szörp
Hozzávalók:
2 liter víz
2 kg cukor
kb. 4 bögre levendulavirág (minél több a virág, annál aromásabb lesz a szörp), egy kis citromsav
Elkészítés: A felforralt vízzel cukorszirupot készítünk, ebbe belenyomkodjuk a levendulavirágokat. Fontos, hogy a szárától fosszuk meg, mert az savanykás ízt ad neki. Így áll 24 órát. Másnap leszűrjük, hozzáadunk körülbelül egy evőkanál citromsavat, rottyantunk rajta egyet, és rögtön üvegekbe porciózzuk. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Miután kihűlt, azonnal fogyasztható.