Egyre többen vesznek fel személyi hitelt, ami abból a szempontból érthető, hogy akár egy nap alatt is kézhez kaphatjuk. De vajon tényleg megéri?
Forrás: Thinkstock
Mondhatjuk, hogy a magyarok sorban állnak a pénzintézeteknél, hogy személyi kölcsönt vegyenek fel. A Portfolio.hu szerint az előző év első felében 141,3 milliárd forint személyi hitelt igényeltek az emberek, és év végig ezt sikerült több mint megduplázni csaknem 305,5 milliárd forintra. Idén pedig már eddig 214 milliárd felett vettek fel a hazai ügyfelek.
Amellett, hogy sokkal könnyebb felvenni egy személyi kölcsönt, mint más hitelt, szinte azonnal kézhez kapjuk a pénzt, ha minden kritériumnak megfelelünk. Ez annak köszönhető, hogy fedezetre sincs szükség, mivel az maga a fizetésünk, amit egy egyszerű bankszámlakivonattal igazolhatunk. A legtöbb személyi kölcsönnél már a bankba vagy hitelintézetbe sem kell bemenni, interneten keresztül is elindítható a szerződéskötés, és arról sem kell minden esetben beszámolni, hogy mire költjük el a kölcsön kapott összeget.
Sokan a tévében látott, kecsegtető reklámok után szinte gondolkodás nélkül megkötik a szerződést, pedig nem kellene. A bankok, hitelintézetek kemény konkurenciaharcot folytatnak egymással, s küzdenek a kegyeinkért, így rengeteg lehetőség között válogathatunk. Ezért mindig nézzük meg, hogy nekünk melyik a legkedvezőbb! Sok bank még mindig húsz százalék feletti THM-mel nyújt kölcsönt, pedig már nem ritkák a tíz százalék alatti teljeshiteldíj-mutatók sem. Nem mindegy az sem, hogy mennyi idő alatt és milyen kamattal fizetünk, ugyanis a rövid futamidővel is sok pénz kirepülhet a zsebünkből.
Bármennyire is jól hangzik egy ajánlat, a tökéletes lehetőség nem létezik.
– Olyan nincs, hogy olcsó is legyen egy hitel és jó is. Vagy jó áron van, vagy pedig picit drágább, de biztonságosabb. Előbbinél valószínűleg rövid kamatperiódusról beszélünk, utóbbinál lehet, hogy több lesz a törlesztőrészlet – magyarázta a Borsnak Lukácsné Juhos Annamária pénzügyi tanácsadó, hozzátéve: mindig megéri az alapos kutatás, mielőtt szerződést írunk alá. – Ha nagyon eltévednénk az ajánlatok erdejében, akkor szakértőhöz is fordulhatunk, hogy tényleg pénztárcabarát megoldást találjunk.
Nemcsak a hitel feltételeit kell alaposan átnéznünk, de a saját pénzügyeinket is. Kalkuláljuk be azt is, ha a munkahelyünk nem biztos, és esetleg fizetésképtelenné válunk a bank felé!
A pénzügyi szakértő azt tanácsolja, hogy a hosszabb kamatperiódusra vegyük fel a hitelt, viszont ha van fix kamat, akkor az a legjobb.
Mivel a személyi kölcsönnél nem határozzák meg, hogy mire költhetjük, hajlamos az ember olyan dologra is a banktól kérni, amire igazából nincs is szüksége.
A kamaton kívül más költség is felmerülhet. Ezért ne lepődjünk meg azon, ha a visszafizetendő pénz több, mint amit eredetileg gondoltunk!
Online rengeteg honlapon tudjuk összehasonlítani a bankok ajánlatait, de ebben segítenek a szakértők is.
Hiába tűnik kevés pénznek a havi törlesztőrészlet: ha csak egyszer nem fizetjük be, bizony számolnunk kell a súlyos következményeivel.