Ha így folytatjuk, lassan drón nagyhatalom leszünk: akár a százezret is elérheti Magyarországon a drón-használók száma. Sokan még azzal sincsenek tisztában, hogy felszállási engedély kell hozzá.
Forrás: MTI
Bár az egyszerűbb modellekért egy játékboltnál nem kell messzebbre menni, aki nem töltötte be a 18. életévét, mégsem reptethet drónt hazánkban, csak felnőtt jelenlétében. Az engedélyek jó, ha kéznél vannak, nem lehet tudni, mikor ellenőriznek.
– Kötelező felelősségbiztosítással kell rendelkezni, amit a Magyar Nemzeti Drón Szövetségnél lehet megkötni. Felszálláshoz pedig eseti légtérhasználati engedély szükséges – mondta el a Borsnak Daubner Csaba, a Drón Akadémia ügyvezetője, a szövetség alelnöke. Akár munkaeszközként, akár szórakozásból használja valaki, az minden esetben igaz, hogy a hozzájárulást legalább 30 nappal a használat előtt igényelni kell a Honvédelmi Minisztériumnál. A papír 30 napra szól.
– A közterületi kamerázás, képkészítés esetén a helyi önkormányzattól, magánterületen pedig a tulajdonostól is kérni kell a hozzájárulást. A vállalkozásoknak pluszfeladatuk, hogy a tevékenységet be kell jelenteni az Innovációs és Technológiai Minisztériumban is. Seszták Sándor, a Drónpilóták Országos Egyesületének (DOE) alelnöke a Borsnak elmondta, szerinte jogkövető itthon mindenkinek a magatartása.
– Ismerünk sok versenyzőt, hobbi drónost, filmeseket. Azt tapasztaljuk, hogy mindenki igyekszik legálisan használni az eszközt – mondta el.
Hozzátette, jelenleg a DOE-nak 560 magánszemély és 52 vállalkozás a tagja. Elnökségi elbírálás alapján döntik el, kit vesznek be. Az uniós országokban most még mindenhol mások a szabályok a pilóta nélküli légi jármű használatára, de cél, hogy egységesítsék azokat.