Több mint 120 kilótól szabadult meg egy skót férfi, amit azzal ért el, hogy kizárólag vizet ivott és vitaminokat szedett. Létezik-e olyan drasztikusan hatékony diéta, ami nem életveszélyes?
Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
Az állandó fogyókúra körüli mizéria többnyire a nőket szippantja be, de akadnak férfiak is, akik karcsúbb alakra vágynak. Mindez nem a 21. századi modern világ hóbortja, évtizedekkel ezelőtt is extrém módszereket találtak ki a fogyni vágyók, hogy leadjanak néhány kilót. Így volt ezzel az a skót férfi is, aki 1965 nyarán ráébredt: 207 kilójával kicsit túllőtt a célon.
Elhatározta, nem eszik egy éven keresztül semmit. De nem bízta a véletlenre, egy kórházba jelentkezett be azzal, hogy drasztikus fogyókúrába szeretne fogni, de csakis ellenőrzött körülmények között.
Ötvennaponként nagydolog
A skót férfi nevét mai napig nem hozták nyilvánosságra az ő kérésére. Az viszont kiderült, hogy sikerrel járt: egy évvel és 18 nappal az első étlen töltött napja után 125 kiló mínusszal és valószínűleg csupa új ruhával tért haza.
Bizonyára igen erős akaratereje lehetett, mivel a legenda szerint 365 napon át csak folyadékot ivott, mellé rendszeresen szedett vitaminokat, káliumot és élesztőt.
A doktorok beszámolói szerint ezzel az életmóddal jó sok tekercs vécépapírt spórolt meg a kórháznak, ugyanis mindössze 40–50 naponta ment el a nagydolgát elvégezni.
Amikor a zsír energia
Sokan talán nem is tudnak róla, hogy minden, napi 600 kalória alatti diéta csak kórházi körülmények között folytatható. A skót férfi legalább ezt a szabályt betartotta, így ha rosszul volt, azonnal jött a segítség. Az extrém hosszú böjt halálhoz is vezethet, tudta meg a Bors dr. Raposa L. Bence dietetikustól, okl. népegészségügyi szakembertől.
– Az emberi szervezet mind genetikai, mind egyéni érzékenység szempontjából eltérően reagál a külvilágból érkező hatásokra. Így az éhezés tűrőképessége is személyfüggő. Egy átlagember 30–40 napig maradhat életben totális éhezés mellett.
– A szervezetben folyó anyagcsere-folyamatok ezalatt teljesen átalakulnak és a szervezet saját glikogén, zsírraktárának felhasználása után izomszöveteinek bontásába kezd, ergo maga ellen fordul, aminek halálos kimenetele lehet – figyelmeztetett a szakember, hozzátéve: a skót férfi extrém esete elméletben lehetséges, tekintettel nagy testsúlyára – ugyanis a felhalmozott zsír energiaként szolgál –, ugyanakkor gyakorlati kivitelezése és körülményei nem tisztázottak. Így senkinek nem ajánlott próbálkozni vele! Nem beszélve arról az egészségkárosító hatásról, esetleges krónikus betegségek kialakulását elősegítő állapotról, amely ilyen esetben fennállhat – tette hozzá dr. Raposa.
Nem jó a „jojo”
A skót férfi esete már csak azért sem példaértékű, mert az orvosok és a táplálkozásszakértők nem győzik hangsúlyozni: minden fogyásnak az alapja a fokozatosság, hiszen a szervezetet akkor nem érik szélsőséges hatások. A totális éhezés nem jó választás.
– Egy ilyen drasztikus éhezés még orvosi felügyelet mellett is folyamatos egészségügyi kockázatokkal, életveszéllyel jár, mivel a szervezet számára hasznosítható tápanyagok alapvetően hiányoznak az étrendből. A szervezet anyagcsere-folyamatai normálisan csak megfelelő makro- és mikro tápanyagellátás mellett képesek működni, ennek hiányában hiánybetegségek alakulhatnak ki. A fogyókúrázók ne akarjanak hirtelen és sokat fogyni, divatdiétákat alkalmazni, mert ez egészségesen, úgy, hogy a napi rutin is zökkenőmentes legyen, és elkerüljék a kúra végeztével a ,,jojo” effektust, fizikai képtelenség – húzta alá dr. Raposa. Ha valaki tartósan fogyni szeretne, hogy az ne terhelje meg a szervezetét és utána a testsúlyát is kordában tudja tartani, az keressen fel egy dietetikus szakértőt, aki segít az étrend szakszerű meghatározásában.
Ez már több a soknál
Extrém diéták, amik halálosak is lehetnek:
Zen-diéta: Először csak a desszertet hagyják el, majd szépen lassan odáig jutnak, hogy semmi mást nem esznek, csak rizst
Fényevők: azt állítják, hogy gondolataik által képesek elérni, hogy idővel szükségtelenné váljon számukra az evés. Energiát állítólag a kozmikus fényből nyernek, így elérik a teljes testi és szellemi tisztaságot.
Fletcherizing-diéta: a táplálékot 40–80 rágással szét kell rágni, majd kiköpni. A rágás alatt az élelemből folyadék jut a szervezetbe, így nem kell lenyelni a falatot.
Galandférgek: bizonyos tablettákkal meg tudja betegíteni magát az ember, és bélférges lehet, férgek pedig minden táplálékot „felzabálnak” a szervezetben. Így akármennyit eszik a galandférges diétázó, csak fogyást fog tapasztalni.