Minden jó gazdi próbálja a legnagyobb gondoskodást megadni a kisállatainak, amibe beletartozik a tisztán tartás is. A fürdetés elengedhetetlen, ha a kutya bejárhat a lakásba.
Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
A kutya fürdetésének is megvannak a maga szabályai. Ezeket betartva sem az ebnek, sem saját magunknak nem okozunk komolyabb fertőzéseket.
Sokaknak nincs más lehetősége, a kádban oldják meg a tisztítást.
– Azt valljuk be, hogy az emberekre nézve a kutya nem egy tiszta állat, már csak azért sem, mert a földdel közvetlenül érintkezve – sétálás közben, vagy belehempereg a homokba – olyan kórokozókat is összeszedhet, amelyek az emberre veszélyesek – figyelmeztetett dr. Kóczán István belgyógyász.
– Baktériumokat és penészgombákat is összeszedhet a házi kedvenc, amelyeket a kádban hagyhat. Ilyen esetekben jó alaposan ki kell fertőtleníteni a fürdőhelyiséget, mielőtt mi magunk is használnánk, így elkerülhetjük a bőrbetegségeket, vírusokat, bakteriális betegségeket, vagy a férgességet, mert, hogy még azt is elkaphatjuk – magyarázta a szakértő, majd hozzátette, hogy a saját törölköző sem a legjobb az eb tisztán tartására, bár ha mindenképpen ezt a módszert használjuk, akkor egy alapos fertőtlenítőszeres mosással és vasalással csökkenthetjük a betegségek kockázatát.
Olykor elég a tiszta, langyos víz
A fürdetés fontos része egy kutya gondozásának, de nem mindegy, hogy mikor és hogyan csináljuk. A túl kevés és túl sok is gondot okozhat.
– A kutyákat általában csak ritkán kell fürdetni, inkább rendszeres szőrkefélésre van szükség – kezdte dr. Horváth Dávid állatorvos. Elmondta azt is, hogy a túl gyakori samponos fürdetés nincs jó hatással az állat bundájára, és bőrirritációt is okozhat.
– Általában a havi egyszeri kutyasamponos fürdetés a legtöbb négylábúnak elegendő, de konzultáljunk az állatorvosunkkal, mivel a gyakoriságot a sampon minősége, az állat fajtája és a mozgásigénye is befolyásolja. Kutyánk bőrét és szőrét is vékony zsírréteg védi a nedvességtől, a baktériumoktól, és a gombáktól. A gyakori samponos fürdetés eltávolítja ezt a védőréteget és korpásodást, viszketegséget okoz. Ha az eb piszkos, akkor elég csak tiszta langyos vízzel letisztítani. Valamikor elég az is, ha csak a sáros mancsokat öblítjük le – figyelmeztetett a szakértő.
A szembe ne kerüljön!
A megfelelő hőmérsékletű víznél még nem áll meg a fürdetés tudománya. Mindig a mancsoknál kezdjük a fürdetést, hogy a kedvencünk megszokja a pancsolás gondolatát.
A vízsugárral is óvatosan bánjunk, mindig használjunk zuhanyrózsát, mivel a hangosan zubogás megijesztheti az ebet.
– A sampont ne a körmünkkel, hanem az ujjbegyünkkel óvatosan dörzsöljük bele a kutya bőrébe, majd öblítés előtt hagyjuk néhány percig hatni a szert. A kutyánk fejét óvatosan mossuk meg egy ronggyal vagy vattapamaccsal, de vigyázzunk, hogy a szemét elkerüljük. A fülek külső részét a samponos ujjunkkal is megtisztíthatjuk, de arra figyeljünk, hogy víz ne kerüljön bele. Mielőtt leöblítenénk a szert, döntsük a fejét a megfelelő oldalra így elkerülhetjük, hogy a hallójáratba víz kerüljön – magyarázta dr. Horváth.
Bors-tipp:
A víz hőfokát mindig a csuklónkon ellenőrizzük. Ne legyen sem túl meleg, sem túl hideg, ezzel csak ártunk a kedvencünknek.