Világháborús gránátok, kétszáz éves romok válnak láthatóvá a továbbra is apadó Dunában, ami a fővárosban több helyen alig több mint fél méter. A helyzet szombatra javulhat.
Forrás: MTI
Tizenöt éve volt utoljára olyan alacsony a Duna vízállása hazánkban, mint az elmúlt napokban. A rekord három helyen is megdőlt: Ercsinél mínusz 67, Dunaföldváron mínusz 173, Dunaújvárosban mínusz 58 centiméteres vízállást mértek.
A Duna fővárosi részein néhol térdig ér a víz 61 centivel, ami csak tíz centiméterrel több, mint a 2003-ban regisztrált legkisebb vízállás.
Veszélyes leletek
Ritkán látható területek bukkantak elő a víz alól. Nyergesújfalu kedvelt pecahelyén négy világháborús gránátot vetett partra a víz. Nem volt gyújtószerkezet bennük, különben ötméteres kráter maradt volna a helyükön.
Szigetmonostoron, Pilismaróton és Dunaalmáson is így találtak robbanószerkezeteket. A folyó rengeteg bombát rejt, többségük 1944–1945-ben került a vízbe, amikor a szovjet és német csapatok megütköztek a Dunán.
200 éves kikötő
Az Árpád Múzeum munkatársai eredetileg egy repülőgéproncs darabjainak kiemeléséhez mentek a Csepel-szigetre. A hadi lelet felderítése közben a sekély vízben egy valószínűleg XVIII. század végén épült, kikötőként szolgáló kőhelyet találtak.
Szombattól javulhat a helyzet
A Győr-Moson-Sopron megyei Vámosszabadinál szinte át lehet sétálni a túlpartra. Az Országos Műszaki Irányító Törzs közlése szerint áradás csak szombattól várható a Dunán, de a következő egy hétben nagy mennyiségű esőre számíthatunk a folyó vízgyűjtőin. Emiatt Nagybajcsnál a jövő hét elején a jelenlegi vízállást két méterrel meghaladó vízszintre számítanak. Az operatív törzs szerint további vízszintcsökkenés nem várható.