Aktuális

Felnőtteknek is kihívás az iskolakezdés

Hu-Zo

Létrehozva: 2018.08.30.

Még a felnőtteknek is kihívás egyik pillanatról a másikra átállni a korán kelésre, ha előtte megszokták, hogy nyugodtan lustálkodhatnak délelőtt. A gyerekeknek jó pár hétre van szükségük ahhoz, hogy éberek legyenek a tanórán.

Felnőtteknek is kihívás az iskolakezdés

Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)

A gyermek nyári szünetben megszokott életritmusát az iskolakezdéshez igazítva vissza kell állítani. A szakértők szerint a szülők gyakran az utolsó pillanatban kapnak a fejükhöz,  megnehezítve így az egész család életét az iskolakezdés után. Szegleti Gabriella klinikai szakpszichológus a Bors olvasóinak ad tippeket arra, hogy könnyítsék meg gyermeküknek az átállást.

– A ráhangolódásban a legnagyobb nehézséget az időbeosztás megváltozása je­lenti. Tudjuk, hogy felnőtteknél is mi­lyen problémát okoz az óraátállítás. A nyári szünethez ké­pest azonban itt nem csak 60 percről van szó. A kora reggeli keléshez képest a szünetben aludhatott akár tízig-tizenegyig is a kicsi, mert este sem volt kötelező a korai lefekvés. A sportolók például amikor más földrészen versenyeznek, gyakran egy-két héttel korábban kiutaznak, hogy az időeltolódást megszokják. A gyermekek­nél is legalább ennyi ideig tart az átállás. A megváltozott életritmushoz hozzá kell szokni, hogy már az első napokban se álmosan üljön be az iskolapadba – mondta a szakember.

Tanszerekkel hangolódjunk

Már egy hét sincs az iskolakezdésig, ezért fontos, hogy már ma korábban fújjunk takarodót, és korábban keltsük másnap a gyermeket. Terheljük egyre több gyakorlófeladattal. Vegyük elő a tanszereket, és nézzük át vele, milyen feladatok várnak rá az iskolában.

Beszélgessünk arról, milyen új tantárgyakra, tanárokra számíthat. Ha van otthon ehhez kapcsolódó szakirodalom, azt is érdemes elővenni, vagy a tudományos csatornák közül odakapcsolni valamelyikre. Ezzel felkeltjük az ér­deklődését, és amikor tantárgyként találkozik vele, már nem lesz számára idegen. A bevásárlásnál is jelen lehet, ez esetben kapjon feladatot a füzetek, tanszerek ki­választásában, majd a tansze­rek bekötésénél, felcímkézésénél. Fontos, hogy szokja az iskolai hangulatot. 

Jutalmazzuk akár édességgel 

A szülő ismeri annyira a gyerme­két, hogy tudja, mivel jutalmazhatja például a korán fekvést. Valakit a csoki, mást pedig az motivál, ha többet maradhat a játszótéren a barátaival. 

Változtassuk meg az étkezési szokásokat

Ahogy az ébresztést előrébb hozzuk, ugyanúgy kell az étkezést is ehhez igazítani. Az a gyerek, aki két hónapon keresztül tizenegy körül kelt, és szinte nem is reggelizett, hanem már ebédelt, annak nagyon hosszú ideig tart a visszaállás. Az iskolában erre nem adnak időt, egy-két nap múlva már komolyan tanulni kell.

Fénnyekkel irányítsuk az elalvást

Mivel még sokáig van világos, segíthetjük a gyerekünk átállását például azzal, hogy a lefekvési időpontja előtt akár már egy órával besötétítjük a szobáját vagy a lakást, hogy rá tudjon hangolódni a lefekvésre. Reggel pedig húzzuk fel a redőnyt, világosítsuk ki a környezetét, hogy könnyebben menjen a felkelés. 
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek