<p>Sokan úgy vélik, az ásványvíz tisztább, egészségesebb, mint a csapvíz. De vajon mi a különbség a méregdrága gleccservíz, az átlagos forrásvíz vagy a saját márkás filléres termék között? Melyiket válasszuk?</p>
Bátran kijelenthetjük, hogy az emberek évszázadok óta fogyasszák az ásványvizeket. A különböző palackozási technikák elterjedésével pedig egyre több mindenkihez jutnak el. Ma már olyan sok cég forgalmazza ezeket a termékeket, hogy a hipermarketekben már vakargatjuk a fejünket a polc előtt a bőség zavarától. Az egyik csak 45 forint, a másik 100 forint, de van olyan is, amelynek az ára ugyanabból a kiszerelésből 600 forintot kóstál. Mi alapján döntsünk? Mennyivel tud többet egy drágább palack?
Nagyhatalom vagyunk
Az említett fejvakargatás nem véletlen: hazánk Európa egyik leggazdagabb ásványvízlelőhellyel rendelkező országa, mert elképesztő mennyiségű föld alatti ásvány- és gyógyvizekkel rendelkezik. A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség adatai szerint több mint 500 olyan nagy mélységű kút ismert Magyarországon, amely ásványvizet szolgáltat. A kutak mélysége változó, pár métertől a 2550 méterig terjed. – Jelenleg közel 120 kút és forrás szolgáltat elismert, természetes ásványvizet hazánkban, amelyek közül 45–50 vizét palackozzák – ismerteti a szövetség.
Szabályozva van
– Talán abban kiegyezhetünk, hogy az ásványvíz jobb, mint a csapvíz – kezdte Vámos Eszter gyógyszerész, aki szerint nagy különbségek nem lehetnek a palackok között, mert a saját márkás termékek is csak akkor kerülhetnek forgalomba, ha megfelelnek a követelményeknek. – Általában az ásványianyag-tartalom, ami kiemelhetően más minden fajtában. De még azt sem lehet mondani, hogy a drágábbakban több van, mert ez sem mindig igaz. Akinek fontos, hogy minél magasabb mennyiség legyen a vízben, az mindenképpen böngéssze végig a címkéket. Csecsemőknek nem célszerű magas ásványianyag-tartalmú, sőt olyan palackozott vizet sem adni, amelyik több mint 24 órája lett felbontva.
A lágyabb menőbb
Az egyik ásványvizeket forgalmazó cég illetékesétől megtudtuk: a lágyabb típust keresik inkább az utóbbi években. A „divathullám” végigsöpört egész Európán.
– Az alacsony ásványianyag-tartalmú vizeknek semleges az ízük, talán ezért választják. Amelyikben több van, annak karakteresebb. Aki utóbbit keresi például, találhat az olcsóbb és drágább fajtákból egyaránt – magyarázza a gyógyszerész.
Mesterségesen készül a bubis
A szén-dioxiddal dúsított vagy ízesített ásványvíz megnevezése például csak természetes ásványvíz vagy forrásvíz alapú ital lehet, attól függően, mibôl készült. Ennek oka az, hogy ne tévessze össze a vásárló a természetes vizekkel, mert előbbieket mesterségesen állítják elő: engedélyezett adalékanyagokat és aromákat tesznek bele.
Miért ekkora a különbség?
Azért is érdemes átbogarászni a csomagolást, hogy lássa, melyik kútból származik a víz, ugyanis a saját márkás termék is tartalmazhatja a kedvenc vizünket. Ezek azért kerülnek kevesebbe, mert az áruházláncok rengeteget vásárolnak belőle, a gyártóknak így kisebb haszonnal is megéri. Az ár pedig alacsony marad, mert nem költenek pluszpénzt reklámra és a palackok szebbé tételére.
Cserélgesse a választott vizek márkáit, hogy ne mindig azonos arányban vigye be a szervezetébe ugyanazokat az ásványi anyagokat!