Ha fellapozzuk a történelemkönyveket, könnyen észrevehetjük, hogy többnyire hős férfiakról szólnak az elbeszélések. Nőkről sokkal kevesebbet olvashatunk – sőt néhányan még csak helyet sem kaptak a lapokon –, pedig tetteikkel alaposan rászolgáltak volna.
Forrás: AFP
Mindössze 16 éves volt, amikor nő létére csatlakozott az amerikai függetlenségi háborúhoz. Igazi hőstettet hajtott végre, amikor 1777. április 26-án éjszaka 40 mérföldet lovagolt, hogy figyelmeztesse honfitársait az angolok érkezésére. Ennek is köszönhető, hogy a forradalmárok azonnal csatasorba állítottak 400 katonát, így nem érte őket váratlanul a támadás.
A 82 éves amerikai nőt a modern programozás anyjának is nevezik. Szoftvermérnökként az Apollo-űrprogram számára írt szoftvereket. Munkatársaival kidolgozták a programozás alapelveit, megírták a világ első hordozható számítógépének a kódját, és megalkották a NASA Hold-misszióinak fedélzeti navigációs rendszerét.
Az amerikai Katharine McCormick a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) hallgatója volt, majd biológus és a női jogok élharcosa lett. Első nőként szerzett diplomát természettudományból. Anyagilag segítette a női szavazók ligáját, és a Woman’s Journal folyóiratot. Támogatta a fogamzásgátlás elfogadtatásáért küzdőket, az első fogamzásgátló gyógyszer kifejlesztésén dolgozott.
Első nőként hagyta el a Földet és járta meg a világűrt. A jelenleg a 81. életévében járó asztronauta 1963-ban közel három napot töltött a Vosztok–6 orosz űrhajó fedélzetén. Részt vett a szovjet űrprogramban, és ő volt az egyetlen vezérőrnagyi rangban lévő nő az Orosz Fegyveres Erőknél.
Az 1872-es amerikai elnökválasztás tette először lehetővé, hogy nő is induljon, Victoria pedig kapva kapott az alkalmon. Ekkor azonban a törvények még nem engedték, hogy nők is szavazzanak, viszont azzal, hogy elindult a választáson, sikerült erőt adnia a női egyenjogúságért küzdő mozgalmak harcához.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) első női hallgatója és első női tanára volt. A szakma a 19. század legkitűnőbb vegyészének tartotta. Neki köszönhető, hogy létrehozták az első, vízminőséggel kapcsolatos szabályozást és az első, szennyvíz kezelésére szánt telepeket az Egyesült Államokban.
1936-ban, mindössze 21 évesen ő lett az első női pilóta Indiában. Mindez azért is volt óriási teljesítmény Sarla részéről, mert az országában akkoriban a nők többsége nem is vehetett részt az oktatásban.