<p>Az elmúlt néhány hétben több Bors-olvasó is jelezte: budapesti buszmegállókban, kukák mellett szélsebesen inaló patkányt vettek észre fényes nappal. Ilyet eddig még sosem tapasztaltak.</p>
Nem szabad sokat teketóriázni
Más világvárosokkal összehasonlítva Budapest patkányszempontból eddig nagyon jó helyzetben volt. A rendszeres és tervszerű irtásnak köszönhetően alig lehetett a rágcsálókkal találkozni. Idén nyár közepéig negyvenöt éven keresztül a Bábolna Bio Kártevőirtó Kft., illetve jogelődje végezte a patkánymentesítést a fővárosban. A főpolgármesteri hivataltól megtudtuk: változás állt be, 2018 és 2022 között az RNBH Konzorcium végzi az irtást.
Dr. Bajomi Dániel, a Magyar Kártevőirtók Országos Szövetségének elnöke szerint a budapesti patkánymentesség fenntartása szempontjából nagyon fontos, hogy a rágcsálók ellen folyamatos és szisztematikus védekezés folyjon.
– A legfontosabb az, hogy patkánybejelentés után a lehető leggyorsabban megtörténjen a védekezés, ne teljen el több nap a bejelentés és az irtószer kihelyezése között – hangsúlyozta a Borsnak az elnök.
Átverik a szerrel az okos patkányokat
Ezt az elvet osztja Debrecen önkormányzata is, ott keretszerződéssel végeztetik a felszíni patkányirtást a közterületeken. A Borsnak elmondták: a bejelentések száma 80–100-ra tehető évente. Minden jelzés után azonnal intézkednek, így történt az- után is, hogy több lakó is jelezte: a Petőfi térnél egy bokron csemegéznek a rágcsálók. Mára már egyet sem látni a környéken.
A legtöbb bejelentő a fertőzésektől fél, valamint attól, hogy a patkányok esetleg rájuk támadnak. Nem alaptalan az aggodalmuk, hiszen a rágcsálók számos betegség forrásai lehetnek: – Elszaporodásuk olyan közegészségügyi veszélyt jelent, amivel az elmúlt szűk fél évszázadban Budapestnek (a világvárosok közül egyedüliként) nem kellett szembesülnie – magyarázta a Borsnak Bajomi.
A forgalomban lévő patkányirtó szerek egyébként véralvadásgátlót tartalmaznak, ami késleltetve fejti ki a hatását, így a meglehetősen tanulékony állatok nem jönnek rá arra, hogy mi okozza a vesztüket. Azonnali hatású szerek esetén tudnák, hogy mi váltotta ki a fajtárs halálát, így elkerülnék a csalétket. Mivel az egyébként kifinomult szaglású és ízlelésű patkányok a keserű ízt nem képesek érezni, az irtószerekbe nagyon keserű anyagot kevernek. Ez gátolja meg azt, hogy abból ember vagy háziállat akárcsak minimális mennyiséget is egyen.
A lehúzott kaját is felzabálják
Az ételmaradékot is tartalmazó szemét, mint táplálékforrás vonzza a patkányokat, ezért ebből a szempontból is fontos a folyamatos hulladékelszállítás. Szakértők szerint megfigyelhető, hogy a panelházak között több a patkány, mert sokan a vécén húzzák le az ételmaradékot, ami így bekerül a csatornába, az állat pedig vígan lakmározik belőle. Az utcai macskáknak sem érdemes kitenni a maradékot, mert abba is szívesen beledézsmálnak a rágcsálók.
Aki maga akarja kiirtani a környezetében a patkányokat vagy egereket, annak érdemes figyelnie, mivel a mostani év nagy változásokat hozott a rágcsálóirtó szerek használatában. Az Európai Unió előírásai értelmében azokat az egér- és patkányirtó szereket, amiket eddig lehetett kapni, fokozatosan felváltják a kisebb kiszerelésű, csökkentett hatóanyag-tartalmú készítmények. Dr. Bajomi Dániel szerint nem kell aggódni, hiszen a vizsgálatok azt mutatják, hogy ezek a szerek továbbra is hatékonyak a rágcsálók ellen, csak az eddiginél nagyobb figyelmet kell fordítani az elegendő mennyiségű csalétek kihelyezésére.
A fővárosi patkányirtást 2018 júliusától végző RNBH Konzorcium a bejelentéseket a +36-70/364-6531-es telefonszámon fogadja hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között. A köztes időszakokban üzenetrögzítő fogadja a hívásokat. E-mailben a [email protected]-on lehet írni, ha valaki patkányt látott.