<p>Armageddonhoz hasonlította a Boston elővárosában történt robbanásokat a helyi tűzoltóparancsnok. Túlnyomás és gázszivárgás vezethetett a sorozatos tragédiához.</p>
Legalább negyven lakóház és több tucat középület robbant fel szinte egy időben csütörtök délután a Massachusetts állambeli Boston külvárosában. A tűzoltók remény vesztve próbálták a csaknem hetven helyszínen pusztító lángokat megfékezni, miközben a rendőrség több mint ezer embert igyekezett kimenekíteni a veszélyzónából. A robbanást az első hírek szerint egy túlnyomás alá került fő gázvezeték szivárgása okozta.
A tragédiának lapzártánkig tizenkét sérültje és legalább egy halálos áldozata van, bár a lángok eloltása után és a romok eltakarításakor még bukkanhatnak holttestekre. A már most ismert áldozat a 18 éves Leonel Rondon, aki a kocsijában ült, amikor egy közelben felrobbant családi ház kéménye telibe találta a járművet.
Boston három elővárosi negyede, Lawrence, Andover és Észak-Andover percek alatt vált pokollá, miután az első robbanások bekövetkeztek. Az utcára futó lakók fejvesztve próbáltak menekülni, a tűzoltók maszkokat osztogatta a pillanatok alatt mindent beborító, fojtogató füst ellen.
– Mintha az Armageddon jött volna el. Lángok, füstoszlopok csaptak az égig, amerre néztünk – mondta Michael Mansfeld tűzoltóparancsnok, akinek csapata gyorsan nyolcvan másik, a környékről érkező egységgel kiegészülve próbálta elfojtani a lángokat. Az áramszolgáltató mindhárom településen kikapcsolta az áramot a további robbanások és tüzek megelőzése végett. A massachusettsi gázszolgáltató Columbia Gas pedig megszüntette a nyomást a vezetékben, amelynek tervezett felújítását mindössze pár órával a robbanások előtt jelentették be. Egyelőre nem tudni, van-e kapcsolat a felújítási munkák és a bekövetkezett túlnyomás között.
A szakember szerint nyomásingadozás okozhatta a bostoni tragédiát. Szivárgás Magyarországon is előfordulhat, ilyenkor azonnal elzárják a gázt.
– Ha eltörik egy gázvezeték, a sérülésnél van egy kiáramlás, és ha az meggyullad, lehet égés vagy robbanás. Itt valószínűleg olyan nyomásingadozás lehetett a vezetékben, amit több épületben sem bírtak el a csatlakozók és a kiömlő gáz szikrát kaphatott. Ha elszórtan több épületben, egyszerre történik ilyesmi, akkor ugyanaz okozza, és mivel egy rendszer kötötte össze az épületet, ettől lehettek a robbanások – mondta lapunknak egy tűzvédelmi szakértő.