Az ősz kiváló lehetőséget nyújt azoknak, akik felfedeznék a természet kincseit. Ám ha nem szeretnék bebarangolni az erdőket, ott vannak az arborétumok is, amelyek gazdagabb növény- és állatvilággal rendelkeznek, így még intenzívebb élményt nyújtanak.
7. Kecskeméti Arborétum
A 800 különböző növényfajjal dicsekvő arborétum egy tó szomszédságában található. Kápolna és erdei iskola is található a területén, amelyet rengeteg tanösvény szegélyez. Az 1987-ben megnyitott 62 hektáros terület remek lehetőséget nyújt a természet iránt érdeklődőknek.
6. Budai Arborétum
Gazdag mediterrán növényzettel rendelkezik, és több felsőoktatási intézmény öleli körbe. Az imafüzérfa és a japán szentfa a kert legfőbb egzotikus kincse, a növényzet pedig kiváló fészkelési lehetőséget biztosít a madaraknak, amelyeket a látogatók az év nagy részében megcsodálhatnak.
5. ELTE Füvészkert
Magyarország első botanikus kertje az Eötvös Loránd Tudományegyetem kötelékén belül található. Az 1847-től a területen működő zöldes A Pál utcai fiúk egyik jellegzetes helyszíne, ahol Nemecsek Ernőék izgalmas kalandokat éltek át, és amely tele van egzotikus és különleges növényekkel.
4. Alcsúti Arborétum
A Vértes hegység lábánál fekvő természetvédelmi terület minden évszakba egyedi arcát mutatja. Kora tavasszal a nyíló hóvirágoktól hemzseg a terület. Ami azonban ennél is nagyobb látványosság, az a júniusi szentjánosbogár-tánc, amikor az esti órákban zöld lámpásként fénylő bogarak ezrei cikáznak az égen.
3. Vácrátóti Botanikus Kert
A kertet 1827-ben hozták létre, és már egészen korán tavacskák és kacskaringós utak hálózták be. Később már vízesések, vízimalmok és sziklaalagutak is színesítették. A területen sétálva döbbenetes nyugalommal szembesülhetünk, és olyan egyedülálló élő- és növényvilággal, amellyel idehaza alig-alig.
2. Szarvasi Arborétum
Az egyik legváltozatosabb növényvilággal rendelkezik Magyarországon. 1600 fa- és cserjefaj gazdagítja a területet, amely valóságos édenkert az emlősök és a madarak számára. Az arborétum területén sétálva olyan érzésünk támadhat, mintha a paradicsomba csöppentünk volna.
1. Jeli Arborétum
A Vas megyei Kám településén található arborétumot sokan hazánk legszebbjeként tartják számon. 1922-ben Ambrózy-Migazzi István kezdte el kialakítani. Fenyők, tuják, tiszafák, babérmeggyek és madárbirsek tömegét ültette el itt, a sétautakat pedig páfrányokkal, nárciszokkal és illatos liliomokkal szegélyezte. A kert különlegessége a rododendronokban rejlik, amelyek virágai májusban és júniusban szinte teljesen beborítják a területet.