Az ország borvidékein javában zajlik a szüret, ami kemény munka ugyan, de alkalmat ad az önfeledt szórakozásra, a természettel való együttlétre is. Ez alkalommal olyan ebédet állítottunk össze, amelyet nemcsak a szőlőültetvényen dolgozóknak, hanem a kiránduló családnak is feltálalhatunk.
Előétel
Hozzávalók (10 főre):
A sajttálhoz:
15 dkg camembert
15 dkg cheddar
15 dkg ementáli
10 dkg parmezán
15 dkg friss kecskesajt
10 dkg dióbél
10 dkg méz
50 dkg friss gyümölcs
A grissinihez (kb. 70 darab):
50 dkg fehér liszt
2,5 dkg porélesztő
1 kk cukor
1 tk só
1 ek szárított kakukkfű
5 ek olaj
2 dl langyos víz
Elkészítés (80 perc): Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat, majd a vizet kanalanként adagolva gyúrjuk össze a tésztát. Az olajat a végén adjuk hozzá, majd lefedve, meleg helyen kelesztjük. Kb. egy óra múlva a duplájára nő: akkor kinyújtjuk, és 1 cm hosszú csíkokra vágjuk, majd a csíkokat hengeresre sodorjuk. Sütőpapírral kibélelt tepsibe sorakoztatjuk, majd 200 fokra előmelegített sütőben, nagyjából 10 perc alatt ropogósra sütjük.
Főétel
Hozzávalók (10 adag):
10 db hamburgerbuci (helyettesíthető két szelet kovászos kenyérrel)
10 levél saláta
A húshoz:
1 kg sertéslapocka
2 fej fokhagyma
1 fej vöröshagyma
1 kg sertészsír
1 ek só
6 őrölt babérlevél
6 őrölt szegfűbors
1 tk szárított zsálya
3 dl száraz fehérbor
Elkészítés (8 óra + állás): A hagymát és a fokhagymát apró darabokra vágjuk. A fűszerekből és a sóból egy kevés zsírral összekeverve pácot készítünk. A húst nagy darabokra vágjuk, és bedörzsöljük a fűszeres zsírral – célszerű máris a sütőedénybe tenni, amiben majd megsütjük. Szórjuk rá a hagymát és a fokhagymát, keverjük össze, és egy éjszakára tegyük a hűtőbe. Másnap öntsük alá a fehérbort, kockázzuk a tetejére a maradék zsírt, és lefedve, 120 fokon süssük legalább 5 órán át – így teljesen szétesik a hús szálaira, a zsírral együtt kenhető lesz. Kanalazzuk jól zárható, sterilizált üvegekbe, odafigyelve, hogy a zsír mindenhol kitöltse a hézagokat, és ne maradjanak benne buborékok. A tetejére legalább 1cm vastag zsírréteg kerüljön. Hűtőben tárolva sokáig eláll, de ha kinyitjuk az üveget, egy-két napon belül el kell használni.
Köret
Hozzávalók (10 adag):
50 dkg lilakáposzta
50 dkg fehérkáposzta
20 dkg brokkolicsíra
5 nagy alma
10 dkg mandulabél
Az öntethez:
20 dkg tejföl
½ dl olívaolaj
1 tk currypor
Elkészítés (20 perc): A kétféle káposztát reszeljük le vékonyra, és keverjük össze egymással és a brokkolicsírával. Az almát vágjuk gerezdekre, és adagoljuk a káposztakeverék mellé, majd szórjuk meg egy kevés mandulával. Az öntet hozzávalóit keverjük össze, és locsoljuk meg vele a salátát. A szendvicshez kiváló kísérő, de a vegetáriánusoknak önálló fogás is lehet.
Desszert
Hozzávalók (12 adag):
A tésztához:
50 dkg liszt
15 dkg cukor
35 dkg vaj
2 tojás
1 citrom héja
A töltelékhez:
50 dkg birsalma
15 dkg kristálycukor
1 narancs leve és reszelt héja
7 dkg kukoricakeményítő
1 ek vanília kivonat
Elkészítés (2 óra): A tésztához összekeverjük a cukrot és a lisztet, majd elmorzsoljuk a vajjal, végül az egyik tojással és a citromhéjjal összegyúrjuk. Két részre osztjuk a tésztát, és folpackba csomagolva a hűtőbe tesszük. A gyümölcsöket megmossuk, feldaraboljuk, majd hozzáforgatjuk a cukorral elkevert keményítőt, a narancshéjat és a vaníliakivonatot, s meglocsoljuk a narancslével. A tésztát két részletben kinyújtjuk: az egyik lapot egy 28 cm-es piteforma aljába simítjuk, és belekanalazzuk a gyümölcstölteléket. A másikkal befedjük a pitét úgy, hogy a közepébe egy 2 cm átmérőjű lyukat vágunk. A maradék tojással megkenjük a tésztát, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt készre sütjük. TIPP: A közepéből és széléről leeső tésztamaradékkal díszíthetjük a pite tetejét.
A nagymama receptfüzetéből
Hozzávalók (1 kg):
2 kg szőlő
1 ek pektin
Elkészítés (60 perc): A szőlőt szemezzük le, és dobjuk ki a beteg, sérült szemeket. Alaposan mossuk meg azt, amiből a lekvárt fogjuk készíteni. A lábosban tegyünk alá egy ujjnyi vizet, és lefedve főzzük puhára a szemeket. Forrás után vegyük takarékra, és időnként szedjük le róla a habot. Ha elkezd besűrűsödni, és már nem habzik, passzírozzuk át, hogy a szőlőhéj és a magok ne kerüljenek a lekvárba. Keverjük hozzá a pektint – ha nem elég édes, egy kis mézet is tehetünk bele. Forraljuk fel, rotyogtassuk pár percig, majd tegyük sterilizált üvegekbe, és zárjuk le őket. Száraz dunsztban hűtsük ki az üvegeket.
Diétás tipp
Az őszi szüretek fő attrakciója a frissen préselt must, amelyet nemcsak a szüreti hangulat kedvéért érdemes fogyasztani, hanem kiváló élettani hatásai miatt is. Érdemes a szőlőszezonban naponta frissen préselni, mivel magas cukortartalma miatt gyorsan elindul benne az erjedési folyamat.
Bezselics Ildikó gasztroblogger rovata