Goldfinger Ernő mogorva ember hírében állt, nem sokan szerették. A híres építész egy lebontott ház miatt válhatott halhatatlanná, ugyanis a 007-es megalkotója annyira berágott rá, hogy főgonoszként beleépítette történetébe.
Forrás: IMDB
A James Bond-filmek rajongóinak egy szót sem kell hozzáfűzni a Goldfinger név hallatán. Ez volt a 007-es ügynök 1964-es kalandja, amelyben a fiatal Sean Connery által alakított ügynök ellenfelét Auric Goldfingernek hívták.
A Gert Fröbe által alakított szuperbűnöző az amerikai aranytartalék elrablására készült, Bondnak ebben kellett megakadályoznia „Aranyujjat”.
Azt azonban már csak kevesen tudják, hogy a Bond-regények írója, Ian Fleming egy valódi személy alapján alakította ki a szuperbűnöző karakterét. A férfit valóban Goldfingernek hívták, az Ernő keresztnévből pedig könnyen kitalálható: magyar volt. A magyarok tényleg mindenütt ott vannak!
Megfogta az Isten lábát
Goldfinger Ernő az 1900-as évek elején született Budapesten. Párizsban tanult építészetet, majd feleségül vette a neves élelmiszeripari konszern, a Crosse & Blackwell vállalat örökösnőjét, Ursula Blackwellt.
Az 1930-as évek elején Angliába költözött, ahol – kiváló egyetemi hátterének és dúsgazdag feleségének köszönhetően – óriási karriert futott be építészként.
A legenda szerint mogorva, humortalan, kiállhatatlan és kegyetlen ember volt. Rendszeresen rúgott ki alkalmazottakat csak azért, mert azok túl vidámak voltak.
Népszerűségén 190 centije és gyakori dührohamai sem segítettek. Ha ez még nem lenne elég a „jó hírének”, a dúsgazdag Goldfinger még a kommunistákkal is szimpatizált.
Pár régi ház miatt?
Ennyi elég is volt Flemingnek, hogy egyenesen főgonosszá tegye a mogorva építészt? A magyarázat szerint nem ilyen egyszerű a történet, sőt Flemingnek ennél személyesebb okok is közrejátszhattak.
Az egyik ilyen, hogy az angliai Hampsteadben elbontottak néhány régi házat egy Goldfinger-épület kedvéért. Ez nem csak a helyiekben, hanem a környéken sokszor megforduló Flemingben is heves indulatokat váltott ki.
A másik verzió szerint az író Goldfinger feleségének rokonával járt golfozni, aki mesélt neki a hálátlan és mindenki által rettegett építészről. Fleminget lenyűgözte a karakter, és a legenda szerint így vette kölcsön valódi nevével együtt az éppen formálódó sztorijába. Ezt erősíti, hogy Bond és Goldfinger a filmben és a regényben is golfoznak. A meccsen Goldfinger csal, amit Bond leleplez.
Ingyenkönyvet kapott
A regény 1959-es megjelenésekor természetesen Goldfinger Ernőnek is feltűnt az egyezés. Éktelen haragra gerjedt, beperelte Fleminget, és követelte, hogy nevezze át főgonoszát Goldpickre, ami magyarul olyasmit jelent, hogy „Aranyszedő”.
Ez nem történt meg, értelme sem sok lett volna, hiszen addigra már a sikerlisták élére repült a regény. A felek végül peren kívül egyeztek meg, az építész pedig hat ingyenes példányt kapott a könyvből. Emellett fájdalomdíj is járt neki, de a vélhetően hatalmas összeget nem hozták nyilvánosságra. Az öt évvel később moziba került filmes változat pedig végképp halhatatlanná tette Goldfinger nevét, aki ennek nem kifejezetten örült.
James Bond megalkotója, Ian Fleming (1908–1964) valóban hírszerzőként dolgozott a második világháborúban, és kiváló tengerésztiszt volt. Ráadásul ugyanolyan nőfaló volt az életben, mint az általa megformált 007-es. A háború után ismét újságírónak szegődött. James Bondról összesen tizennégy regényt írt – ebből magyarul hét jelent meg – és kilenc novellát.