Aktuális

Mielőbb kezeltesse gyereke kancsalságát!

Bors

Létrehozva: 2018.09.05.

Hiába gondolja a szülő, hogy múló állapot, a gyerekkori kancsalságot nem lehet kinőni, kezeltetni kell. Már az első kötelező szűrővizsgálat előtt felfedezhetjük a tüneteket.

Forrás: Thinkstock

A gyerekek körülbelül négy százalékát érinti a kancsalság valamilyen formája. Az egyik leggyakoribb szembetegség lehet veleszületett, vagy később, 2-3 éves korban jelentkező. De tévhit, hogy a kétszemes látást kinövik a picik! A kezeletlen kancsalság látásromláshoz és koncentrációs zavarokhoz vezethet.

Mi is ez az eltérés?

Kancsalságnak a két szem nézővonalának eltérését nevezzük. Ilyenkor a szemek összehangolt működése sérül, az egymást keresztező szemtengelyek miatt az ideghártya különböző pontjaira vetül a közvetített kép. Az így kapott kettőzött információ zavart okoz az idegrendszerben, amit a kicsi agya az egyik szem blokkolásával próbál kiküszöbölni. A kancsalságnak számos fajtája létezik, beszélhetünk az iránya szerint befelé térő, kifelé térő, vagy függőleges kancsalságról, de osztályozhatjuk a betegséget kiváltó okok szerint is. Ilyen lehet a veleszületett, a fénytörési hiba miatt kialakuló, vagy a rejtett kancsalság is. Bármilyen ráutaló tünet esetén szemorvoshoz kell fordulni! Egészséges gyermekeknél három hónapos korban már megfigyelhető a két szemgolyó egyszerre, és a megfelelő irányban történő együttműködése. A kicsi térlátása egyébként 3-10 éves kora között alakul ki.

Vannak korai jelek

Gyakran a ráutaló panaszok ellenére is csak az iskolakezdést megelőző szűrővizsgálatnál derül fény a látásproblémára. Pedig előfordul, hogy fáradtság és erős szemterhelés mellett időnként kancsalít is a gyerek. De a gyakori fejfájás, hunyorgás, visszatérő szemgyulladás is mind intő jelek lehetnek. Semmiképpen se bagatellizáljuk el a gyerek panaszait, mert súlyosabb betegséget is jelezhetnek ezek a tünetek, ráadásul tartós látásromláshoz vezethetnek.

Így ellenőrizze!

A kancsalság meglétét otthon is ellenőrizhetjük takarási próba segítségével. Kérjük meg a kicsit, hogy nézzen egy távoli, majd egy közeli pontot, például fényforrást. Kezünkkel takarjuk el az egyik szemét. Figyeljük, hogy a másik szem végez-e közben beállító mozgást. Ha igen, akkor kancsalságra kell gyanakodnunk. Az otthoni próba mellett érdemes még bölcsődés korban szemészeti szűrővizsgálatot beiktatni. – A kancsalság örökölhető, ezért, ha a családban előfordult fénytörési hiba, kancsalság vagy tompa látás, a vizsgálatot évente ismételjük meg, így akár még azelőtt orvosolható a probléma, hogy a kancsalság kialakulna – javasolja dr. Munkácsi Györgyi, a Czeizel Intézet szemorvosa.

Hogyan kezelhető?

A kezelés minden esetben egyéntől függő, de általában szemüveggel vagy szemüveg és takarás együttes alkalmazásával zajlik. Előfordulhat, hogy a szemüveg nem elegendő, akkor rövid rutinműtétre kerül sor.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek