Aktuális

Miért tolnak ki velünk a gyógyszeradagokkal?

B. B. A.

Létrehozva: 2018.09.11.

Sokan jártak már úgy, hogy a kelleténél épp egy picivel kevesebb vagy feleslegesen sok volt a gyógyszer a dobozban – és bosszankodhattak. Pedig pofonegyszerű lenne a megoldás.

Forrás: MTI

 Egy olvasónk keresett meg minket a problémájával, amibe többször belefutott. Méregdrága gyógyszert írt fel neki az orvos, amit a tünetektől függően egy vagy három hónapig kellett szednie. Egy dobozban azonban 2-3 szemmel kevesebb volt, mint ahány nap van a hónapban (vagyis 28 darab), így nemcsak újra el kellett mennie az orvoshoz receptért, de egy újabb doboz, nem olcsó gyógyszert kellett megvennie csak azért a pár tablettáért. A rengeteg felesleges pirula meg a patika gyűjtőjében landolt.

Mennyi az annyi?

A problémával a Bors által megkérdezett háziorvos is nap mint nap találkozik. Azt mondja, sok betege pa­naszkodik erre, ő azonban csak annyit tud tenni, hogy meghallgatja a háborgást.

Hogy egy dobozba mennyi pirula kerüljön, az az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) ha­­tásköre. Megkeresésünkre úgy reagáltak: a kiszerelés több mindentől függhet. Például ha a készítményt tartós terápiára szánják és folyamatosan kell szedni, akkor az ajánlott adagolás alapján számolják ki a dózist, méghozzá azt a legkisebb csomagolási egységet, amivel az egyhavi ajánlott adag megvan. Csakhogy az ajánlott adagolástól az orvos eltérhet.

Ha akut esetre alkalmazzák a gyógyszert – tipikus példa a fájdalomcsillapító –, ak­kor is az általános ada­­­golás a szempont. Fontos még, hogy a kiadagolt gyógyszer lehetőleg fogyjon el a lejárati időn belül.

Amerikai álom

Az a betegség milyenségétől függ, hogy a páciensnek hány szemet kell az adott gyógyszerből bevennie egy nap. Van, hogy napi egyet, előfordul, hogy napi másfelet, van, amikor hármat. Dr. Bense Tamás családorvos szerint nekünk is azt a módszert kellene követnünk, ami Amerikában már évek óta bevált.

– Az ottani beteg egyendobozban kapja meg a gyógyszert, darabra kiszámolva. Hogyha negyven kell egy hónapra, akkor negyvenet, se többet, se kevesebbet. Így nincs semmi félreértés, semmi nem megy kárba. Egyedileg, a patika állítja össze ezeket a gyógyszercsomagokat. Biztos vagyok benne, hogy ez a jövő Magyarországon is, mert valóban sokszor fordul elő, hogy na­gyon sok szem megmarad egy csomagolásból, az pedig megy a kukába, de az is gyakori, hogy pár szemmel kevesebb van a dobozban – erősítette meg a Borsnak a családorvos.

Mindenkinek jobb lenne

Egyedül az antibiotikumoknál nincs ez a probléma, mert ott pont annyit kell beszedni, amennyi a dobozban van. Bense doktor szerint minden más gyógyszernél megfontolandó lenne az amerikai metódus.

– Az ottani dobozok teljesen egyformák, sárga, áttetsző mű­anyagból vannak, és az oldalukra rá vannak ragasztva azok az információk, amiket a gyógyszerről tudni kell.
Egyébként máshol is működik ez. E sorok írója Balin kapott a fér­jével gyomorrontást. Az orvos kiszámolta, hány szem gyógyszerre lesz szükségük, és annyit adott egy szabványdobozban – felcímkézve. Ez azért is praktikus, mert véletlenül sem szedi tovább az ember a készítményt. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek