Forrás: MTI
A méz minden magyar spájz polcán ott van, és amikor megérkeznek a hűvös szelek, beköszönt a betegségek szezonja, sokan be is vetik. Ám nem teljesen mindegy, mire melyiket kanalazzuk: a méz hatóanyaga ugyanis fajtánként változik.
Ha jó minőségű termelői mézet vásárolunk, ami nincs hígítva, akkor már biztos, hogy nem nyúlunk mellé. Egyik méz sem rosszabb a másiknál, mivel mindegyiknek van gyulladáscsökkentő és gyógyító hatása. Az viszont, hogy melyik mire és mennyire hatásos, már inkább a növénytől függ, a rendszeres mézfogyasztás azonban csak használ a szervezetnek.
Bár a méz igen egészséges, magas cukortartalma miatt csak mértékkel fogyasztandó! Napi 1-2 kanálnyi elég a szervezetnek, ha például betegség miatt ennél többet eszünk, utána érdemes egy kicsit lemondani róla.
Nem lesz méregdrága
A nagy nyári méhpusztulások miatt okkal félnek a fogyasztók, hogy kevés és drága lesz a méz. Beck Attila baranyai méhész szerint nincs mitől tartanunk: – Körülbelül 20 ezer tonnát szoktunk termelni, amelybôl 7-8 ezer tonna marad itthon, a többi megy külföldre, így a magyar piacot el tudjuk látni. Az ár, ha valamennyit változik is, a drágulás nem lesz drasztikus, nem kell tartani ettől.
Szinte mindenki a még forró teába keveri a mézet, pedig rosszul teszi. A szakirodalom szerint 60 fok fölé nem szabad hevíteni a mézet, de én azt szoktam mondani, hogy ha már iható a tea, mehet bele – mondja Beck Attila, a bólyi méhészegyesület elnöke. – Így is kellően feloldódik, sőt így legalább minden fontos anyaga megmarad.
Akácméz
Magas kalciumtartalma miatt a csontproblémákkal küzdőknek kiváló „gyógyszer”. Torokfájás esetén sem kell a patikába rohanni, elég egy kis kanál akácméz. Fertőtlenít, így megszünteti a fájdalmat is.
Repceméz
Nem csak belsőleg, külsőleg is remekül alkalmazható. Megnyugtatja a bőrt, gyógyítja a sebeket és az égési sérüléseket, de más bőrbetegségeket is képes enyhíteni. A szívre is nagyon jó hatással van, ha rendszeresen esszük.
Erdei méz
A szervezetnek szükséges 24 nyomelemből 22 megvan benne, így azoknak kifejezetten ajánlott, akik betegség miatt legyengültek. A szakértők szerint az ilyen, sötét színű mézek tartalmazzák a legtöbb hasznos összetevőt.
Hársméz
Az egyik legjobb mind közül, ha betegségről van szó. Erős gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással bír, így a megfázásos tüneteket is jól lehet vele kezelni, de köptetőként és lázcsillapítóként szintén megállja a helyét.
Vegyes virágméz
Nevében is benne van: többféle virág jótékony hatása ötvöződik benne, ezért az általános egészségmegőrzéshez nagyon jó választás. Sőt, külső sérülések, például horzsolások gyógyulását is segíti.