Nem csak a diákok szeretik a diákcsemegét, ám sokszor csalódást okoz, ha kibontjuk a zacskót: túl sok a keverékben a mazsola, túl kevés a kesudió, a mandula. Pedig az olajos magvak nagyon egészségesek – mértékkel.
Forrás: Thinkstock
Ha megfelelő arányban eszünk mogyorót, diót, magvakat, jót teszünk a szervezetünkkel. Az orvosok már rég megállapították: azok közül, akik sok olajos magvat fogyasztanak, sokkal kevesebben halnak meg szív- és érrendszeri betegségekben, de úgy általában bármilyen betegségben. A diákcsemege pedig azért kitűnő választás, mert mindenfélét megkapunk egy zacskóban – aszalt gyümölcsökkel keverve.
Nemrég különböző diákcsemegéket tesztelt a NÉBIH. A 14 termék igen széles árskálán helyezkedik el: kilónkénti 3500 és 6000 forintos is volt. Jelentős részükbe túl sok mazsola kerül – nyilván, mert ez a legolcsóbb a mixben –, így ezeknek a gyártóit fel kellett szólítsák a helyes arányok betartására.
– A jogszabály szerint az összetevőknek, tehát az olajos magvaknak és az aszalt gyümölcsöknek nagyjából egyforma arányban kell lenniük a keverékben, jelentôs eltérés nélkül – mondta a Borsnak dr. Pleva György, a NÉBIH élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója. – A diákcsemege összetételére egyébként nincs külön előírás, de éppen ettől igen változatosak. Némelyikben ananász vagy fekete cseresznye is van. A gyerekeknek ezek különösen jó alternatívák, mondjuk, csipsz, csoki és cukros üdítők helyett is, mivel nagy mértékben tartalmaznak telítetlen zsírsavat, vitaminokat, ásványi anyagokat.
Amellett, hogy az olajos magvak és az aszalványok a szervezet számára fontos anyagokat tartalmaznak és egészségesek, nem árt vigyázni a diákcsemegével:
– Az olajos magvak jó energiaforrást jelentenek, és például az idegrendszerünk szempontjából is előnyösek – magyarázta a Borsnak Antal Emese dietetikus, a TÉT Platform szakmai vezetője. – De, ha túl sokat eszünk belőlük, akkor felcsúszhatnak pluszkilók. Tehát, mint mindig, most is a változatos étrendnél és a mértékletességnél lyukadtunk ki. A legjobb, ha diákcsemegéből is többször keveset eszünk.
Felnőtteknek és gyerekeknek is egyszerre legfeljebb egy maréknyit javasolnak a szakemberek. Olyannyira, hogy mindig ahhoz mérten kell kiporciózni az adagot, amekkora a marka annak, aki megeszi.
– A legjobb, ha hetente néhányszor, a nagyobb étkezések között csemegézünk belőle, például tízóraira vagy uzsonnára – javasolta a dietetikus. – És fontos, ha magvakról van szó, hogy válasszuk mindig a sótlan változatokat! A gyerekeknek egyébként csak akkor csomagoljunk a suliba, ha tudjuk róluk, hogy alaposan meg tudják rágni ezeket a magvakat és az aszalványokat, hiszen ők könnyen félrenyelhetnek. Akár boltban vásároljuk, akár saját magunk keverjük össze a diákcsemegét, én azt javaslom, hogy a magok legyenek többségben az aszalványokkal szemben. Utóbbiakkal ugyanis a keverék cukortartalma magasabb lehet az optimálisnál.