Négy iskola több száz diákja betegedett meg Szombathelyen a napokban. A sulik ugyanarról a konyháról kapták a menzaebédet. A közétkeztetési gépezetbe rengeteg ponton kerülhet porszem.
Forrás: MTI
A rendőrség is nyomoz
Foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújával a városi rendőrkapitányság bűnügyi osztálya is vizsgálja a múlt héten négy szombathelyi iskolában történt tömeges megbetegedés körülményeit. Az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok eredményei szerint calici- vírus okozta a fertőzést, amelyben 338-an betegedtek meg – közölték tegnap. Két tanuló került kórházba kiszáradás tünetei miatt.
A Nébih Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatósága mintákat vett az érintett főzőkonyhán készített ételekből, a felhasznált alapanyagokból, tisztító- és fertőtlenítőszerekből is. A konyha működését a vizsgálat idejére felfüggesztették
Egy adagot eltesznek
A nagyüzemi főzdéknek kötelességük az utolsó porció kiadásával egyidejűleg egy adag ételmintát eltenniük. Abban az esetben, ha valahonnan olyan rosszullétet jelentenek, ami a menüvel hozható összefüggésbe, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ezt a mintát megvizsgálja. Ezen kívül a tömeges rosszullétek elkerülése érdekében az úgynevezett élelmiszerlánc minden résztvevőjének kötelessége azonnal jelenteni a hatóságnak, ha az általa előállított termékkel kapcsolatban már csak a megbetegedés lehetőségének a gyanúja is felvetődik. A Nébih a legcsekélyebb eshetőség esetén is azonnali átfogó vizsgálatot indít.
Az alapanyagnál indul
A szakértők szerint az élelmiszerek által okozott megbetegedések hátterében általában több élelmiszer-biztonsági szabály egyidejű megszegése áll. A szombathelyi ügyben is átfogó vizsgálatot indítottak, hogy kiderítsék, mely szakaszban vagy szakaszokban követtek el hibát.
Lehet, hogy a nyersanyag-beszállító hibázott. Ugyanis a termelőnek vagy beszállítónak szavatolnia kell az alapanyagok megfelelő minőségét. Felelősséggel tartozik az átadott termékekért, de a vevőnek is tisztában kell lennie az élelmiszer-biztonsági szabályokkal.
Külön kések, deszkák
Az élelmiszerek előkészítésére is komoly előírások vonatkoznak. Ez nem az otthoni kiskonyha, nem szabad például a zöldségeket, gyümölcsöket ugyanazon a helyen feldolgozni, mint a nyers húsokat. Ráadásul külön kell kezelni a hidegvérű állatokat, azaz jellemzően a halakat. Az egyes előkészítőkben használt vágódeszkákat, késeket jól láthatóan meg kell jelölni, és tilos egyikből a másikba átvinni őket. A könnyen romló dolgokat csak kisebb adagokban szabad feldolgozni, ezzel is megelőzve a bajt. Például ha darált húsból csinálnak húsgombócot, mindig egy-egy porciót vesznek elő és azzal dolgoznak, hogy ne álljon konyhahőmérsékleten egyszerre mind a 120 kiló.
Hűtve vagy fűtve
A következő kritikus folyamat a szállítás és a tárolás. Az elkészült ételeknél a konyhának fel kell tüntetnie az előállítás pontos időpontját, a tárolási feltételeket és az eltarthatóság idejét.
– Az ételeket fajtájuktól függően hűtve vagy melegen kell tartani szállítás közben is, egészen addig, míg fel nem szolgálják azokat. Ha erre nincs mód, akkor az elkészült ennivalót három órán belül el kell fogyasztani – mondta Zoltai Anna, a Nébih vendéglátás- és étkeztetés-felügyeleti osztályának vezetője.