45 éves kor felett évente legalább egyszer el kellene menni szakemberhez, hogy meggyőződjön szeme épségéről
Forrás: Thinkstock
Ugye ön sem szeretné elveszíteni a szeme világát? Pedig évente több ezer ember vakul meg, mert nem ment el időben szemész szakorvoshoz.
Megelőzhető lenne
Amennyire fontos érzékszervünknek gondoljuk a szemünket, annyira nem foglalkozunk vele. A Semmelweis Egyetem felmérése szerint évente hatezren veszítik el a látásukat, pedig ezeknek a nagy része elkerülhető lenne, ha időben orvoshoz fordulnának.
– Számos olyan betegség van, amely alattomosan fejlődik, ezért a beteg nem veszi észre a problémát, így szűrővizsgálatra sem megy el – mondta lapunknak dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika tudományos igazgatóhelyettese. – Általános probléma, hogy mivel mindig két szemmel nézünk, nem vesszük észre, ha az egyikkel baj van, pedig lehet – figyelmeztetett a szakértő.
Akár otthon is észrevehetjük
Ha nincs időnk szakemberhez fordulni, pár dolgot mi magunk is meg tudunk nézni.
– Főleg 45 év felett érdemes időt szánni arra, hogy megvizsgáljuk a szemeinket. Erre az egyik legjobb módszer, hogy az egyiket letakarjuk, és megnézzük, a két szemünk egyforma-e vagy tapasztalunk valamilyen látáskülönbséget. Ha torzan vagy homályosan látjuk a vonalakat, akkor bizony szemészeti szűrés szükséges.
Kisgyerekeknél az a fontos, hogy a két szem egy irányba nézzen és koordináltan, tehát együtt mozogjon. Még egy jó megfigyelési példa lehet, ha vakuval lefényképezzük a gyereket körülbelül öt méterről, mind a két szembogarának vörösnek kell lennie. Ha csak az egyik az, akkor a gyereket meg kell mutatnunk szemorvosnak, mivel ez betegségeket, szürkehályogot vagy rákot is jelezhet – magyarázta dr. Németh.
Kész szemüveget ne!
Leginkább az ötven felettiek szeretik a nagyobb élelmiszerüzletekben megvásárolni a mindenféle dioptriás szemüvegeket, viszont ezek nem mindenkinek jók.
– Csak olyanoknak ajánlottak ezek az egyenszemüvegek, akiknek mindkét szeme egyformán rossz, tehát nincs különbség a kettő között, vagyis azonos a fénytörési hibájuk. Így ki tudjuk választani a megfelelő szemüveget, de azt tudnunk kell, hogy ez csak gömbi lencsét tartalmaz. De nem is ez a legfőbb probléma ezekkel.
Az olvasószemüvegekre már abban az életkorban van szükségünk, amikor gyakoribbak az alattomosan kezdôdô, de látásromláshoz vezetô betegségek, amelyek súlyosak is lehetnek, rosszabb esetben vakságot is okozhatnak. Ilyenkor ha saját magunk választunk szemüveget, elmarad a felírásnál szokásos szűrés, amellyel rengeteg mindent megtudhatnánk a látószervünk egészségéről – mondta dr. Németh, majd hozzátette: jobb, ha látásromlásnál felkeressük a szakértőt, hogy elkerüljük a betegségeket vagy