Aktuális

Figyelje az ábrákat a ceruzaelemeken!

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.10.15.

Rendszeresen vásároljuk és mindennap használjuk őket, akár a szappant, mégis nagyon keveset tudunk az elemekről. Pedig sok mindentől függ az élettartamuk.

Megteszi a saját márkás is

Nem szentelünk annyi figyelmet a ceruzaelemeknek, mint amennyit kellene. Ránk ugyan nem jelentenek veszélyt, a szakértő szerint azonban a készülékeink szempontjából korántsem mindegy, melyiket vesszük meg.

Csak szelektíven!

Európai besorolásuk szerint az elemek veszélyes hulladéknak számítanak, ezért mindig a megfelelő módon kell kezelni őket. Ha tetten érnek minket, hogy a kommunális szemétbe dobjuk, akkor bírságot is fizethetünk. Szerencsére nagyon sok helyen találunk elemgyűjtőt, ahonnan elszállítják és a megfelelő módon megsemmisítik őket.

– A legtöbb ember csak a ceruzaelem fizikai méreteit nézi meg, tehát hogy AA (normál) vagy AAA (mini) méretű, ennél tovább nem jut, pedig kellene – figyelmeztet Nemes József egyetemi docens. Pedig az alapdolog, hogy ha több is kell egy készülékbe, egyforma feszültségűek és – ha lehet – egyforma márkájúak is legyenek, így biztonságosabb. A szakember szerint az mindegy, hogy az olcsóbbat vagy a drágábbat vesszük le a polcról, a nagy üzletláncok saját márkás elemeivel sincs baj. A legfontosabb, hogy a feltüntetett számokkal és ábrákkal legyünk tisztában.

A teljesítmény sem mindegy

Nem elég arra figyelni, hogy belefér-e az adott készülékbe a ceruzaelem. Vásárlás előtt a csomagoláson feltüntetett adatokat, sőt azt a készüléket is javasolt alaposan megnézni, amibe szánjuk.

Ha sok a higany

Előfordulhat, hogy több, az emberi szervezet számára veszélyes anyagot használtak fel egy elem gyártásánál. Ezeket mindig jelzik a csomagoláson.
„Hg”: a higanytartalom magasabb, mint 0,0005 tömegszázalék
„Cd”: a kadmiumtartalom magasabb, mint 0,002 tömegszázalék
„Pb”: az ólomtartalom magasabb, mint 0,004 tömegszázalék

– Az elemek töltöttségi szintje, illetve a teljesítménye is fel van tüntetve, de ezeket az átlagvásárló szinte sosem veszi figyelembe. Utóbbi a milliamperóra (mAh), amit érdemes figyelni, főleg akkor, ha tudjuk, hogy a készüléknek mekkora az áramfelvétele. Így biztosan az ahhoz legjobban passzolót fogjuk megvásárolni. Például egy fényképezőgéphez, aminek a vakuját sűrűn használjuk, az AA elemből nagyobb amperórásra lesz szükségünk – magyarázta Nemes József. Sok gyártó már segíti is azzal a vásárlókat, hogy kis ábrákkal jelzi, melyik elemét milyen felhasználásra – rádióba, lámpába, órába, távirányítóba – javasolja.

Lehetőség szerint egyszerre cseréljük le az összes elemet a készülékben, mivel ha egy gyengébben működőt benne hagyunk, csökkenti a kütyü teljesítményét, sőt a mellé rakott új elem élettartamát is lerövidíti. Ezt hívják fe­lesleges pénzkidobásnak.

Nyugodtan átteheti másikba

A mostani elemek már sokkal biztonságosabbak, mint az évtizedekkel ezelőttiek, de azért ezekkel sem árt vigyázni. Például magas hőmérsékletnek semmiképp se tegyük ki őket, mivel tönkremehetnek, sőt ha repedések jelennek meg rajtuk, akkor akár szivároghatnak is. Az sem tesz jót nekik, ha a zsebünkbe rakjuk az aprópénzek mellé.

Ugyanakkor szabad egyik eszközből a másikba áttenni egy elemet, azaz okosan kihasználni „minden csepp” benne lévő áramot. Ha például a sokkal erősebb áramforrást igénylő fényképezőgép már nem működik a belerakott elemekkel, akkor azokat még faliórákba beletehetjük, vidáman elketyegnek még velük, hiszen utóbbinak elég a ki­sebb teljesítmény is. 

Tudta-e?

A ceruzaelemek szavatossága 5–10 év között mozog, tehát ne csodálkozzon, ha egy 2005-ben vett elem, ami most került elő a fiókból, már nem ad le áramot.
Az elemek élethossza függ a környezetük hőmérsékletétől is. A legjobban a száraz szobahőfokot kedvelik.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek