Aki még nem szerezte be a tűzrevalót, még megteheti, hiszen fa még akad. De nem mindegy, hogy honnan rendeljük a tűzifát.
Sokakat már átvertek
Nem véletlenül vette kezébe az irányítást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és készített egy adatbázist a biztonságos tűzifa-vásárlási lehetőségekről, ugyanis sok bejelentés érkezett hozzájuk amiatt, hogy nem a rendelt fát kapták meg, vagy rosszabb esetben meg sem kapták a vásárlók. – Elsősorban a fogyasztóvédelemhez kell fordulni, ha valami nincs rendben a vásárolt tűzifával, mivel a Nébih a kereskedőket ellenőrzi – magyarázta dr. Nagy Dániel, a hivatal erdészeti igazgatóságának igazgatóhelyettese.
– Azt javasoljuk, hogy ha van a közelben erdőgazdálkodó, akkor tőle, közvetlenül a termelőtől vásároljunk, mivel így megbízhatóbb. Ha a szállítást is beleszámoljuk az árba, akkor olcsóbb is így, mint nagy távolságról, vagy akár az internetről rendelni. Ha kereskedőtől vásárolunk, a Nébih oldalán EUTR kereső menüpontban ellenőrizhetjük a biztonságos, hivatalosan működő kereskedők adatait, és a problémás hirdetésekről is találhatunk egy nyilvántartást – mondta el az igazgatóhelyettes.
A számla önmagában nem elég
– Összesen három dokumentumot kell kapnunk minden hivatalosan működő faárustól. Az egyik a számla vagy nyugta, a másik a szállítójegy, amelyen fel kell tüntetni az értékesített tűzifa fajtáját és pontos mennyiségét tömör köbméterben. Emellett kell kapni egy úgynevezett tűzifa-vásárlási tájékoztatót, amelyben a fa mennyiségével és minőségével kapcsolatos információk vannak. Utóbbi tartalmát a Nébih írja elő – figyelmeztetett dr. Nagy, majd hozzátette, hogy ha valaki mázsára vásárolja a fát, akkor még pluszban egy úgynevezett mázsajegyet is kapnia kell. Ez tartalmazza, hogy a kereskedő hol mázsálta le az árut. E dokumentum azért fontos, mert sokan úgy adnak el tömegre fát, hogy az le sincs mérve. Ha nem kapjuk meg ezeket a papírokat a vásárlásnál, akkor valószínűleg az eladó nem tudja bizonyítani a fa eredetét, tehát nagy eséllyel illegális fakitermelésből származik az áru.
Drágább, mint korábban
Ahogy minden más termék előállításánál, úgy itt is figyelembe kell venni a kitermelés díját, a munkavállalók fizetését, és a szállítást is, emiatt elképzelhető, hogy az árak is helyenként kismértékben feljebb mennek. Sőt ha messzebbről szerezzük be az égetnivalót, akkor már eleve számolnunk kell a szállítás költségével is. A jó hír viszont, hogy a szakértő szerint van elég fa, így aki még nem rendezte le a téli tüzelőt, az hozzáfoghat most is. Arra azonban mindig felhívják a figyelmet, hogy jobb, ha már egy-két évvel a tüzelés előtt megrendeljük a fát, hogy az veszítsen a nedvességéből, mivel a száraz fával sokkal hatékonyabban tudjuk befűteni az egész lakást.
Gyűjtögetésért fizetünk
Ha valaki erdőből engedély nélkül fát vág ki, akkor az bűncselekménynek minősül, ha gallyat szed, akkor az erdővédelmi közigazgatási szankciót von maga után. Ezt súlyosbítja, ha természetvédelmi területről szedjük az ágakat. Ez esetben természetvédelmi bírságot kaphatunk. Minden esetben az összeg pár ezer forinttól akár több százezer forintig is terjedhet.