Aktuális

Méhviaszt kenjen a cipőre, hogy ne ázzon át

Bors

Létrehozva: 2018.10.29.

<p>Kivel ne fordult volna már elő, hogy egy igazán esős idő után alig várta, hogy hazaérjen és megszabaduljon a cipőjétől, ami úgy be­ázott, hogy még a zokniból is csavarni lehetett a vizet? Sok múlik a lábbelin, főleg ősszel!</p>

Manapság szinte már nincs olyan cipőüzlet, ahol ne lenne a kínálatban gumicsizma. Évek óta divat, és már pár ezerért vehetünk. Azt gondolhatnánk, hogy ilyenkor a legjobb választás, pedig nem! Bőrbetegségeket okozhat a használata.  – Az esős időben a legcélszerűbb az olyan zárt lábbeli viselése, ami emellett szellőzik is. A gumicsizma nem ilyen. A másik legfontosabb szempont a cipő talpa. Olyat érdemes választani, ami nem csúszik, márpedig a legtöbb gumicsizmának sima, egyenletes az alja – mondta el a Borsnak dr. Kovács Péter ortopéd-traumatológus főorvos. De akkor hogyan védekezzünk a víz és a beázás ellen?

Heti több fújás kell 

A legtöbb cipőbolt árul úgynevezett impregnáló spray-t vagy krémet. Bakó Gábor cipész szerint ez nagyon jó eszköz lehet arra, hogy megakadályozza a beázást. – A cipőt kell vele egyszerűen befújni, de csak és kizárólag a bőrt. A legtöbb típust velúrra azért nem szabad alkalmazni, mert megváltozhat miatta az anyag felülete –  árulta el a Borsnak a tippet a szakember.

Mivel kezeljük?

Festett bőr: glicerines vagy ricinusolajos átitatás vagy bőrimpregnáló spray. 

Velúr, hasított bőr: Esős időben nem jó választás, még akkor sem, ha gumikefével tisztítjuk, majd erre az anyagra való impregnálóval befújjuk.

Műbőr: Szilikonos impreg­nálót igényel.

A házi praktika is beválik

Sokan esküsznek a házi kencékre. Igazán tartós eredményt lehet elérni a következő recepttel: 8 deka méhviaszt olvasszunk fel terpentinnel. Ehhez keverni kell 3 deka vízben feloldott szappant. Kész is van a házilag készített krém, amitől garantáltan nem fog beázni a cipő. 

Mi az a terpentin?

A fenyőfélék törzséből kifolyó ragadós, gyantás lé. Hobbiboltokban lehet hozzájutni, mert festéshez is használják. 100 ml körülbelül 1800 forint, ám ez hosszú évekig elég.

Mit tesz, hogy száraz maradjon a zokni?

Kovács Lóránt: Egyrészt próbálok olyan márkájút venni, amiről tapasztalatból tudom, hogy nem ázik be, de ezeket is hosszú időn keresztül és minden alkalommal, amikor felveszem, befújom egy víztaszító spray-vel.
Nagy László: Nekem eddig márkától függetlenül mindegyik cipőm beázott fél év után. Rájöttem, hogy csak egy megoldás van: kerülni kell a pocsolyákat.
Ács Anita: Bőrcipőkhöz impregnálót használok. Láttam egy jó módszert is: gyertya­viasszal be kell kenni a felületet, és aztán hajszárítóval meleg levegőt kell fújni rá.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek