Forrás: AFP
Kern Pál fejlövést kapott a Nagy Háborúban, de túlélte. Ami ezután történt, arra Budapest legjobb agysebészei sem tudtak magyarázatot találni: évtizedekig ébren maradt. De hogy lehetséges ez, ha az alváshiány károsítja az agyat?
Életet ment a pihenés
Az alváshiányt szokás a világ első számú gyilkosának is nevezni. Az, hogy hogyan és mennyit alszunk, nemcsak teljesítményünket, de testi-lelki egészségi állapotunkat, gyógyulási kilátásainkat, életminőségünket, sőt élethosszunkat is döntően befolyásolja.
A megfelelő mennyiségű alvás szakemberek szerint tehát életet menthet. Mindezt már az első világháborúban agysérülést szenvedett Kern Pál is tudhatta, de tehetetlen volt. Egy fejlövés után ugyanis egészen haláláig, negyven évig nem tudta álomra hajtani a fejét.
Csodálatos fejlövés
Kern Pál történetét először 1930-ban egy ausztrál lap írta meg. A The West Australian beszámolójából kiderült, hogy a férfi akkor már 15 éve nem aludt. A magyar kormány tisztje a keleti fronton szolgált az első világháborúban, amikor 1915-ben fejbe lőtte őt egy orosz katona.
Az eszméletlen Kernt a lembergi kórházba vitték, és a fejlövést csodával határos módon túlélte. Azt azonban ébredésekor még nem sejthette, hogy soha többé nem fog tudni elaludni. Az orosz katona lövedéke Kern frontális lebenyén okozott sérülést, de azt a kor legjobb budapesti agysebészei sem tudták megállapítani, hogy pontosan milyen sérülés vezetett a hős katona különös állapotához – írja a Ma is tanultam valamit nevű oldal.
Fájt a feje, és nem tudott pislogni
Kernnek néha kicsit fájt a feje, de sérüléséből teljesen felgyógyult, majd leszerelése után hivatalnokként helyezkedett el Budapesten.
Eleinte próbálta magára erőltetni az alvást, de nagyon frusztrálta és kimerítette, hogy egész éjszaka álmatlanul forgolódik. Hónapok teltek így, majd úgy döntött, ha már úgysem jön a szemére álom, jobb, ha le sem fekszik, ezért még az ágya közelébe sem ment. Kern végül 1955-ben halt meg – nem tudni, mennyi idősen –, vagyis negyven évet töltött ébren. Ezzel minden bizonnyal világrekordernek számít a nem alvás műfajában. A korabeli források szerint Kern még pislogni sem tudott rejtélyes agysérülése után.
A vietnami Thai Ngoc azt állítja: azóta nem aludt, hogy 1973-ban nagy láza volt. Az orvosi vizsgálatok szerint a férfi makkegészséges, ráadásul semmiféle bizonyíték sincsen arra, hogy immár 45 éve ne tudna aludni. A Bors is beszámolt idén egy budapesti nőről, aki 2005 óta napi egy, jobb éjszakáin három órát alszik. A ritka betegség neve álmatlanság. Eszternek semmi sem segített, a legkorszerűbb, legerősebb altatók sem használtak.