Aktuális

Söprögessen vagy fizessen a falevelek miatt!

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.10.16.

Hatalmas fái vannak a háza előtt? Akkor pár naponta bizony elő kell vennie a gereblyét, ha nem akar a zsebébe nyúlni.

Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)

Bár a lehullott levelek fontos részei a természetnek, azonban a saját portánk környékéről – főleg a járdáról – bizony el kell takarítani.

Kártérítést fizethetünk 

Ennek magyarázata egyszerű: ha valaki balesetet szenved azért, mert nem gondoskodunk a tiszta területről, akkor akár kártérítést is fizethetünk annak, aki megcsúszik a házunk előtti faleveleken, és megsérül. Bár a szakértő szerint ezek az esetek általában elsikkadnak, nem szabadna annyiban hagyni a trehány háztulajdonosok ügyét: figyelmeztetni kell őket, hogy elkerülhetőek legyenek a balesetek, ha pedig már megtörtént a baj, akkor igenis jár a kártérítés.

Ugyanaz, mint télen

Konkrét szabály arra ugyan nincs, hogy el kell takarítanunk a lehullott faleveleket a portánkról, azonban általánosságban elmondható, hogy a tulajdonos felel azért, hogy a háza előtt rend és tisztaság legyen. 

– Minden tulajdonosra vonatkozik, hogy az ingatlana előtti részt úgy kell rendben tartania, hogy az ne akadályozza a gyalogosforgalmat, és ne okozzon balesetet se, tehát ugyanaz az elv érvényesül itt is, mint télen a fagyos, havas út esetében – magyarázta lapunknak dr. Kamarás Péter jogász, majd hozzátette, hogy ez nemcsak a magántulajdonokra vonatkozik, hanem a közterületekre is.

– Ha egy ház előtt ér minket baleset, akkor a tulajdonost, ha közterületen, akkor pedig a közterület-fenntartót vagy önkormányzatot kell kérdőre vonnunk, azért mert nem volt olyan állapotban a terület, ami az akadálymentes közlekedést biztosította volna – folytatta a szakértő. A kártérítéshez viszont minden orvosi papírt el kell tennünk, hogy bizonyítani tudjuk a sérülést és annak súlyosságát.

Baj nélkül is jelezhetünk 

Nem kell feltétlenül balesetnek történnie ahhoz, hogy felhívjuk a tulajdonos vagy közterület- fenntartó figyelmét a levelekre. Elég, ha csak valakit – például egy idős, bottal járó embert – mozgásában, illetve közlekedésében korlátoz a rengeteg járdára lehullott falevél. Ilyen esetben szólhatunk a tulajnak, a lakóközösség közös képviselőjének, illetve a közterület-fenntartó figyelmét is felhívhatjuk, ha az adott terület hozzájuk tartozik, ellenkező esetben az önkormányzatnál kell jeleznünk a problémát. 

Égetni csak engedéllyel!

A rengeteg levéllel nehéz mit kezdeni, ilyenkor szokás ezt elégetni, ami bizony törvénybe is ütközhet. Minden önkormányzat maga szabja meg, hogy lehet-e zöld hulladékot égetni a településen, sőt arról is rendelkeznek, hogy ezt pontosan mikor tehetjük meg. Ha ezt nem vesszük figyelembe, akkor bírságra is számíthatunk, ha észreveszik, hogy füstölünk, sőt akár a szomszédunk is jelentheti a szabályszegést az illetékeseknek. Legjobb, ha komposztáljuk a zöld hulladékot vagy zsákokba szedjük, amit aztán a ház elé téve elszállítanak.

Fontos tudni, mikor estek le

Bármennyire is szeretnénk, nem reklamálhatunk minden esetben a lehullott levelek miatt. Meg kell tudnunk állapítani, hogy az a levélmennyiség aznap került a földre vagy már egy jó ideje ott van, ugyanis a tulajdonos, és a közterület-fenntartó sem köteles percenként figyelni az adott területet. Persze az esetek többségében már messziről látszik, hogy hetek óta gondatlanul fest a járda, vagy csak éppen az aznap lehullott leveleket kell kerülgetni. Sőt a bejelentés alól az erdős területek is kivételt képeznek, hiszen maga a levélhullás fontos része a tápláló talajképződésnek.

A cikkhez kapcsolódó véleményt itt olvashatja el.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek