A társas- és családi házak kazánjai, ha elromlanak, akkor bizony cserélni kell. A jogszabály szerint azonban más is pénzbe kerül.
Forrás: MTI
Életveszélyes lesz
Ha a régi kazán megadja magát, akkor nagy újjáépítés vár az ingatlan lakóira, mivel jogszabály írja elő, hogy ilyenkor a gyűjtőkéményt is fel kell újítani, ha az nem megfelelő.
– A gyűjtőkémények felújítását csak a nyomvonala által érintett összes lakás összefogásával lehet végrehajtani, így a legfontosabb, hogy a társasházközösség érintett része közösen indítsa el a munkálatot. A kivitelezés megkezdése előtt mindenképpen javasolt úgynevezett előzetes kéményseprő-ipari nyilatkozatot rendelni, amely alapján felmérhető, hogy milyen műszaki megoldás segítségével újítható fel, váltható ki az adott gyűjtőkémény – mondta lapunknak Müller Máté, a Főkétüsz fejlesztési és kapcsolattartó igazgatója. Tehát nem elég csak a kazánt vagy a gázzal működő vízmelegítőt kicserélni, ennél sokkal nagyobb beruházásról van szó. Ha ez nem a jogszabályok szerint történik, akkor végső esetben életveszélyessé nyilvánítják a házat, és a gázt is kikapcsolhatják, ha ez valóban veszélyt jelent az ott lakókra.
Sok idő, sok pénz
A lakóépületek tulajdonosainak többsége nincs felkészülve egy esetleges kazán-meghibásodásra, pedig ezzel számolni kell a régi eszközöknél.
– Valamennyi olyan esetben, amikor az égéstermék-elvezetőt felújítják vagy átalakítják, illetve új kéményt alakítanak ki, azt csak pozitív kéményseprő-ipari nyilatkozat birtokában lehet használatba venni. A nyilatkozatot a területileg illetékes kéményseprő-ipari tevékenységet ellátótól kell megrendelni. A műszaki vizsgálatot a szolgáltató a megrendelés leadásától számított 30 napon belül végzi el – magyarázta a Fôkétüsz illetékes igazgatója, majd hozzátette, hogy a kéményseprő-ipari nyilatkozat díja egyedi kémény esetén 10–15 ezer forint között mozog, kéménytől és vizsgálattól függően. A Nemzeti Közművek tájékoztatása szerint a kondenzációs technikához alkalmazható, új kémény engedélyeztetése, kialakítása, a fűtési, melegvíz- és a gázellátó rendszerek tervezési és kivitelezési – egyes esetekben az átalakítás – költségei mind meghaladják a kazánok vételárát. Egy szakszerűen megtervezett és kivitelezett rendszer becsült költségei elérhetik az egy-másfél millió forintot is. A tel-
jes művelet nemritkán négy-hat hónapot is igénybe vesz.
Hívjon gázast!
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a gyűjtőkéményre is szánni kell pénzt, ha gond van a kazánnal. Sőt a kazán állapotáról sem tudnak sokat.
– Az első lépés mindenkinek legyen az, hogy kideríti, az a ház, ahol él, érintett-e a dologban, szükséges-e a csere. Kérheti a közös képviselő segítségét is, ha társasházról van szó, hogy megtudja, milyen állapotban vannak a kazánok, mennyit bírnak még. Ehhez szükség van egy megbízható gázszerelőre, aki megvizsgálja a készülékeket. Ha a szakértő szerint probléma áll fenn, nem kell pánikolni, elég, ha tavaszig kihúzzák a lakók, majd megkeresik azt, aki a lehető legszakszerűbben felméri a házat és elvégzi a munkálatokat – figyelmeztetett Illés Zoltán, a Gáziparosok Országos Egyesületének elnöke.