November 5-én már a 30. születésnapját ünnepli Magyarország egyik legnépszerűbb szerencsejátéka, a Hatoslottó. A legendás sorsolást 22 éven át Bay Éva nevével kötötte össze a nézőközönség.
2011-ben aztán a korszakváltás jegyében a fia vette át tőle a stafétát. A humorbombának, Marczali Lászlónak sikerült új színt vinnie a műsorba, a Hatoslottó pedig vele az élen azóta is szárnyal.
Ki gondolná, hogy egy olyan humorbombának, mint Marczali Lászlónak – alias Luigi – is lehet lámpaláza. Mit lámpaláza, a Hatoslottó műsorvezetője saját elmondása szerint éveken át rettenetesen izgult, miután 2011-ben átvette a stafétát édesanyjától, a legendás televíziós műsorvezetőtől, Bay Évától.
– Be kell vallanom: miután elkezdtem a Hatoslottó műsorvezetését, 3 éven keresztül rémálmok gyötörtek. Attól rettegtem, hogy elkésem a sorsolásról. Mindig arra ébredtem, hogy a főcímre érek be a stúdióba, és miután megkapom az asszisztensemtől a papíromat, akkor szembesülök azzal, hogy olyanok is vannak a számhúzók között, akiknek a neve nem szerepel a papíromon – vallja be László, akit szerencsére már nem gyötörnek ilyen gondok.
Bay Éva 22 éven át volt a Hatoslottó sorsolások háziasszonya. Természetesen ez idő alatt előfordultak poénos és kissé kellemetlen esetek is.
– Annak idején Nagy Sanyi bácsi bejött a stúdióba. Szólítottuk, de annyira lámpalázas volt, hogy azzal a lendülettel ki is ment – meséli Éva.
– Korábban egy olyan rendszer volt a Hatoslottóban, hogy minden húzó a 6000-szeresét nyeri annak, amely számot húzza. Egy bácsi utolsóként került sorra. Kihúzta az 1-est, mégis látszott rajta, hogy nagyon örül. Nem is értettem, hogy minek, hiszen ezzel csak 6000 forintot nyert. Végül kiderült: az 1-essel lett öt találatosa – neveti el magát.
– Volt olyan számhúzó idős néni, aki megígérte, hogy ha következőleg találkozunk, akkor süt nekünk rétest. Persze, elsőre nem vettük komolyan. Négy év múlva aztán találkoztunk, és mit ad Isten: egy tálca rétessel fogadott minket – sztorizik Luigi.
Luigi még csak 33 éves, de már rutinos, vén rókának mondható, már ami a Hatoslottó műsorvezetését illeti. Közel 400 adás van már a háta mögött, a vasárnap délutánjai pedig egyértelműen kötöttek. Csupán egyszer hagyott ki egy adást, de akkor is tövig rágta a körmeit.
– 2013 nyarán utaztam nyaralni Egyiptomba, és pont úgy jött össze, hogy a hétvége is beleesett. Őrült wifi keresésben voltam a szállodában, hiszen nem akartam kihagyni az adást. Szerintem jobban izgultam, mint általában, hogy mi is lesz a stúdióban nélkülem. Galán Géza kollégám azonban remekül helyettesített, így hála Istennek, én is nyugodtan folytathattam a nyaralást – újságolja.
Éva és Luigi is előszeretettel lottózik. Állandó számokkal játszanak, amelyek persze titkosak. Komoly nyereményük ezidáig nem volt (mindketten négyesig jutottak, de a nyereményalap nem fizetett akkor pár ezer forintál többet), ettől függetlenül szerencsésnek mondják magukat az élet minden terén.
– Lottózni egyébként is jó. Aki lottózik, az megveszi magának az esélyt, hogy elképzelje: mire költené a pénzt, amit megnyerne. Ez pedig remek érzés. Ha nyernénk, biztosan jótékonykodnánk: kutyamenhelyeknek, gyerekkórházaknak és az életmentő műtéteket is támogatnánk – mondja Luigi.
A Szerencsejáték Zrt. hosszú ideje elkötelezett a hazai kulturális élet támogatása mellett is: 2017-ben a Hatoslottó játékadójának 80%-a, azaz 4,4 milliárd forint a Magyar Nemzeti Filmalap forrásait bővítette. Az elmúlt években a nemzeti lottótársaság támogatásának köszönhetően olyan komoly nemzetközi díjakban részesült és a hazai közönség által is szívesen fogadott drámák, vígjátékok születhettek meg, mint a Liza, a rókatündér, a Saul fia, az 1945, a Kincsem, a Viszkis, a Testről és lélekről, vagy a Valami Amerika 3.