Forrás: Pixabay
Noha folyamatosan használjuk a mértékegységet, bele se gondolunk, mi alapján határozzák meg, mi számít egy kilogrammnak. Eláruljuk: egy Párizsban őrzött, Le Grande Kilo nevű platina-irídium hengerhez kalibrálnak mindent - ez az egy kilogramm etalonja. Illetve ez volt eddig.
Jövőre ugyanis nagyon valószínű, hogy az 1889 óta használt tömb egyszerű műemlékké válik, a tudósok szerint ugyanis többé már nem alkalmas arra, hogy meghatározza a tömeg alap mértékegységét - miután az idők során veszített az atomszámából, és így a tömegéből is. Azaz már nem egy kiló.
Mondjuk a csökkenés hétköznapi szemmel nézve nem számottevő - kábé egy szempillányi -, ám tudományos szempontból igenis az. Nem csak az elméleti területen, de példának okáért a gyógyszeriparban is súlyos következményei lehetnek az emiatt kialakuló félreméréseknek - írja a BBC bejelentése alapján a 24.hu.
A javaslatról pénteken szavaznak Versailles-ban. Valószínű, hogy el is fogadják, május 20-án pedig nyugdíjba vonul a Le Grande Kilo. Helyette egy kvantummechanikai tételen, a Planck-állandón alapulna innentől, mit is nevezünk egy kilogrammnak. (Azaz maga az egy kilogramm értéke továbbra sem fog változni, csak pontosabb lesz - és az állandónak köszönhetően pontos is marad mindörökké.)