Aktuális

Lassuljon le a slow-mozgalommal

Bors

Létrehozva: 2018.11.18.

Felgyorsult világunkban egyre kevesebbet foglalkozunk a kikapcsolódással, pedig ez nagyon fontos lenne, még akkor is, ha úgy érezzük: nincs szükségünk a lustulásra.

Addig megyünk, amíg bírjuk

Karrier, család, barátok, háztartás – ez teszi ki egy átlagos ember napját. Sokszor pihenésre sincs időnk vagy legalábbis csak kevés. Pedig ez nem jó sem a mentális, sem a fizikai egészségünkre nézve. Sőt vannak olyanok is, akik addig mennek, amíg a testük nem jelez, hogy most már elég. Ezt persze nem kellene megvárni.

– Nem kell rosszul éreznünk magunkat akkor sem, ha időt szánunk a kikapcsolódásra és a feltöltődésre, akár néha a házimunka kárára is. Ha ettől jól érezzük magunkat, akkor csináljuk! Nem másnak kell megfelelnünk, hanem saját magunknak – kezdte Balázs Mónika életvezetési tanácsadó, az elegjoanyak.blog.hu írója.

– Ha magunkra időt szánunk, az a családra és minden más kapcsolatunkra is pozitív hatással van. Ha folyamatosan pörgünk, és mindig az elvárásoknak akarunk megfelelni, akkor az egy idő után frusztrálttá fog minket tenni, ennek pedig a kapcsolatok is kárát látják.

Tudatosan nyugodjunk meg!

A pörgős típusoknak is szükségük van a pihenésre. Ez természetesen nem csak az egész napos semmittevést jelenti, en­nél sokkal szélesebb a skála, amiből válogathatunk. Egy kirándulással, olvasással vagy akár egy filmnézéssel is remekül feltöltődhetünk. A lényeg, hogy ne sajnáljuk magunktól ezt az értékes időt.

– A nagyon energikus embe­reket sokszor a kényszer viszi rá, hogy picit megálljanak, amikor már a fizikai tünetek is megjelennek. Azonban sokkal bölcsebb döntés, ha megelőzzük ezeket a problémákat, és tudatosan figyelünk arra, hogy biztosítsuk magunknak az „én­időt”. Ennek nem kell soknak lennie, de már napi félórával is rengeteget tehetünk a mentális és fizikai egészségünkért – magyarázta a szakértő, majd hozzátette, hogy mindenkinek saját magának kell éreznie, hetente mennyi idő kell a feltöltődéséhez.

Hozzánk is eljutott a lassulás

Külföldön már egyre nagyobb divatja van az úgynevezett slow-mozgalomnak, amely már ná­lunk is felütötte a fejét. A célja az, hogy felhívja a figyelmet a túlhajszoltságra, és egy lassabb, egyensúlyra törekvő életmódot népszerűsítsen. Szerintük a lassítás nem luxus, és arra próbálnak megtanítani mindenkit, hogy a 21. században is meg lehet teremteni az egyensúlyt. Sőt már csoportos megmozdulások is van­nak, amelyeknél előadásokra mehetünk, de akár egy slow-sétára is jelentkezhetünk, így több emberrel együtt tudunk tudatosabb és nyugodtabb környezetet teremteni magunknak. 

Tegye le a telefont!

A felgyorsult világ egyik oka a rohamos technikai fejlődés, ami miatt a nap 24 órájában elérhetőek vagyunk. A lassítás egyik alapkövetelménye, hogy letegyük a kütyüket, és ezek nélkül is képesek legyünk eltölteni a szabadidőnket, különben újra visszaváltunk a rohanásra. A kutatások kimutatták, amellett, hogy az okoskészülékek miatt csökken az agyunk teljesítőképessége, sokaknál pszichológiai problémákat okoz, amely lehet depresszió, de önértékelési zavar is. Főleg a fiataloknak kell „leszokni” ezekről az eszközökről.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek