Az okostelefon folyamatos nyomkodása nemcsak az ember idegrendszerére van hatással: az operáló orvosok kézügyességére is kihat.
Forrás: Thinkstock
A londoni Imperial College sebészprofesszora, Roger Neebone állítja: a felvételt nyert orvostanhallgatóknál egyre többször veszi észre, hogy nincs meg a megfelelő kézügyességük a gyógyító munkához. Sok rezidens már arra sem képes, hogy profin összevarrjon egy beteget műtét után.
A Guardian című napilap pedig arról írt, hogy az iskolás kort elért gyerekek már szinte képtelenek olyan egyszerű dologra is, mint a ceruza vagy a toll helyes fogása. Egy brit terapeuta, Sally Payne szerint a mai gyerekeknek jóval kevésbé fejlett a kézügyességük, mint akár csak a tíz évvel ezelőttieké. Szerinte erről az érintőkijelzős eszközök tehetnek.
Földi Gyula gyógytornász-fizioterapeuta a Borsnak elmondta: az okozhatja a gondot, hogy okostelefonon matatás közben az ember hosszasan egyoldalúan terheli az ízületet. Ez pedig a kisebb ízületekre – mint amilyen a kézé – ugyanúgy káros, mint a csípő vagy a gerinc terhelése esetén. A másik gond az, hogy ebben az esetben korlátozva van az ízület természetes mozgása – fejtette ki a szakember.
Egyébként több szakember is javasolja: naponta legalább egy alkalommal érdemes megnyomkodni egy stresszlabdát 10–12-szer. A 3–5 másodpercre kitartott összenyomással erősíthető az izom.