Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
A black food, azaz a feketekaja-őrület hazánkba is betört. Fekete fagylalt, fekete hamburger, fekete pizza – amilyen extrém, olyan vonzó is a fiatalok körében. Ugyanakkor azt kevesen tudják, mitől kapják szokatlan színüket ezek az ételek, és hogy milyen mellékhatásai lehetnek.
Manapság az élelmiszeriparban – kis mennyiségben ugyan, de – aktív szenet használnak, ezt a csomagoláson E153-as számmal jelölik. Ez egy erős méregtelenítő anyag, ami kozmetikumokban ugyancsak megtalálható, de az orvoslásban is használatos a hasmenés, súlyos mérgezés ellenszereként.
– Nem minden fekete ételfesték káros, a tintahaltintával festett élelmiszerek például nem okoznak olyan hatást, mint az aktív szén. Ám a Nébih szerint ez az anyag mindent felszív az emésztőrendszerben, nem csak méreganyagokat köt meg, hanem olyan fontos vegyületeket is, mint a vitaminok és a gyógyszermolekulák. Ezért a napi fogyasztása hiánybetegségekhez vezethet az egészségeseknél is, pláne rontja a gyógyszerek hatékonyságát – mondta a Borsnak Abonyi Orsolya dietetikus, hozzátéve: a fekete szín azt is elfedi, ha az étel romlott.
Mint a szakember hangsúlyozta: a fekete anyag gátolja a fogamzásgátló, a szív- és cukorbetegség elleni gyógyszerek felszívódását. A szakértők azt javasolják, hogy a gyógyszer és a fekete étel elfogyasztása között teljen el két-három óra.