Aktuális

A Bors utánajárt - Már 30 évesen süketté válhatnak a mai fiatalok

B. B. A.

Létrehozva: 2018.12.14.

<p>Már rövid távon is súlyos halláskárosodást okoz, ha a fiatalok teljes hangerővel hallgatják füllhallgatójukon keresztül a zenét. Mindemellett makacs gyulladást is összeszedhetnek. Hogyan lehet mindezt elkerülni?  </p>

A Bors utánajárt - Már 30 évesen süketté válhatnak a mai fiatalok

Mennek a fejük után

A Bors által megkérdezett szakemberek egyöntetűen és gondolkodás nélkül vágták rá az igent arra a kérdésre, hogy fennáll-e annak a veszélye, hogy a mai fiataloknál már akár 30-40 éves korban kezelendő gond lesz-e a halláskárosodás. – Nem győzöm hangsúlyozni a hozzám érkező fiatal betegeknek, hogy kicsit kevesebbet és halkabban hallgassák fülhallgatóval a zenét. De sajnos sokszor azt tapasztalom, hogy csak mennek a fejük után – mesélte el Tóth Krisztina fül-orr-gégész. 

Pusztító az állandó zaj

A szakember azt mondja, elsősorban nem az a veszélyes, hogy be van dugva a fül, hanem az, hogy folyamatosan zaj éri di­rektben a fület. – A hallójáratban lévő szőrsejteket egyszerűen elpusztítja a zaj. Az első károsodás 4000 Hertzen történik, onnantól kezdve pedig beindul egy romlási folyamat, aminek akár halláskárosodás is lehet a vége. Hiába mondjuk most ezt a tizenéveseknek. Mivel ez a divat, így nehéz őket lebeszélni erről – tette hozzá doktornő. 

Mások agyára is mehet

A legtöbb okostelefon jelzi, hogy milyen hangerő okozhat már halláskárosodást úgy, hogy a hangerő folyamatos emelésénél egy bizonyos pontnál már piros színre vált a jelzés. A legtöbben viszont ezt nem veszik tudomásul. Egyik olvasónk például elmesélte, napi szinten elég sokat ingázik tömegközeledési eszközökkel és szinte nincs olyan napja, hogy ne figyelne fel arra, hogy valaki üvöltve hallgatja a zenét. – Sokszor gondolkodom azon, hogy rászóljak-e, mert már engem is zavar a hangerő. Volt már olyan is, hogy én a busz elején voltam, az illető pedig a végén, és tisztán hallottam, mit hallgat – mondta Bíborka.

A feszültség forrása

Kutatások bizonyítják, hogy azok az emberek, akik állandóan nyugtalanító zenéket hallgatnak maximális hangerőn, sokkal feszültebbek. Ezt Bense Tamás családorvos is megerősítette a Borsnak. 

– Amellett, hogy ez az idegrendszerre is kihat, sokkal előbb lesznek nagyothallók is. A másik dolog, hogy a fül állandó szellőzése biztosított kell, hogy legyen. A fülben termelődő zsír, ami egy vékony kis filmszerű réteget ké­pez, védő funkciót tölt be. Ha ezt állandóan irritálja valami, például a fülhallgató, és ráadásul még a levegőzés is gátolva van, hamar kialakulhat gyulladás. Emellett ezek a fülesek nem sterilek, így könnyen bevihetők a kórokozók is – mondta el a Borsnak Bense Tamás.

Hangosítsuk ki!

Azoknak, akiknek munkájukból adódóan napi szinten órákat kell a telefonon lógni, a szakemberek azt javasolják, ha megoldható, válasszák inkább a kihangosító funkciót. Ezzel ugyanis elkerülhető, hogy közvetlenül a fül mellett szóljon a készülék. Érdemes egy méter távolságra tenni a fültől. Így még a másik fél is hall és a telefonáló is óvja füle egészségét.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek