<p>Nincs már olyan egyszerű dolguk a szabálytalankodó sofőröknek. Új módszerrel büntetnek a rendőrök a magyar utakon. Ráadásul úgy, hogy ők ott sincsenek a szóban forgó szabálysértésnél.</p>
Forrás: Thinkstock
Jobb, ha mindenhol betartja a KRESZ szabályait, mert még akkor is megütheti a bokáját, ha egy sofőrtársánál kihúzza a gyufát a szabálytalankodásával. Az arra közlekedő kocsi fedélzeti kamerája ugyanis felveheti a szabálysértést.
– Bárki az általa észlelt jogsértés miatt bármely rendőri szervnél feljelentést tehet. Amennyiben a jogsértésről képfelvételt is készítettek, akkor az az eljárásban felhasználható, ugyanakkor a szabályszegésekről készült kép- vagy videófelvétel önmagában nem bír bizonyító erővel – tájékoztatta a Borsot az Országos Rendőr-főkapitányság. Ahhoz, hogy a felvételt a hatóság bizonyítékként is értékelni tudja, a készítőt tanúként kell meghallgatni, aki ennek során jegyzőkönyvben nyilatkozik a képkészítés körülményeiről. A feljelentés alapján indult eljárásban a hatóság dönt arról, történt-e jogsértés.
Felmerül a kérdés, mi van akkor, ha valaki gyorshajtót vesz fel videóra. A sebesség ugyanis a videó alapján sem mérhető.
– Még ha a felvétel alapján valószínűsíthető is a sebességtúllépés, annak mértéke már nem megállapítható. Tekintettel arra, hogy a sebességtúllépés szankcionálása a túllépés mértékéhez igazodik, így annak ismerete nélkül bírság nem szabható ki – tudtuk meg a rendőrségtől.
Egy-egy ilyen videófelvétel buktatott le két sofőrt, miután egy másik autó fedélzeti kamerája rögzítette a szabálytalankodásukat Szombathelyen. A helyi rendőrkapitányság mindkét esetben eljárást indított. Az egyik szabályszegő kocsijával nem az útburkolati jelek által meghatározott forgalmi sávba sorolt be, és áthajtott a záróvonalon is. A másik sofőr pedig a forgalommal szemben haladt. Mindkét autós pórul járt, mert bírságot kaptak.