Ne lepődjön meg, ha már a hét végén más szabályokkal és menetrendekkel találkozik a vonatnál és a távolsági buszoknál! Összeszedtük, milyen változásokra kell számítania az ünnepek táján is.
Rövidebb az érvényesség
A Magyar Állami Vasutaknál (MÁV) nem a január elseje az évváltás ideje, hanem a december kilencedike, azaz most vasárnap. Ez azt jelenti, hogy ha hét végén útra kelünk, már vasárnap érvényesek lesznek ránk is az új szabályok. A legnagyobb változás, hogy a 100 kilométer távolság alatti jegyek érvényességi ideje megváltozik.
Az eddigi egy nap helyett most már csak négy órán keresztül lehet felhasználni azokat a jegyeket, amik kevesebb mint 100 kilométeres távolságra szólnak. Ezt a MÁV a bliccelők elleni védekezéssel indokolja, sokan visszaéltek a kezeletlen jegyekkel. Főleg a budapesti elővárosokban, a Budapest–Székesfehérvár és a Budapest–Vác– Szob vonalon váltották vissza sokan a kezeletlen jegyeket, amellyel utaztak. Ezt elégelte meg a vasúttársaság, így külföldi példára szigorítottak a szabályokon.
99 kilométer négy óra alatt
A 100 kilométer alatti távolságra megváltott menetjegyet csupán négy órán keresztül használhatjuk fel, amely a társaság szerint nem jelenthet problémát. A gond akkor kezdődik, ha át kell szállnunk, ugyanis legkésőbb a harmadik óra 59. percében fel kell szálnunk arra a járatra, amely elvisz minket a kívánt végállomásig. Ha ez nem történik meg, akkor a jegy elveszíti az érvényességét. Kérdésünkre a MÁV elmondta, hogy késéseknél ez a szabály átíródik.
– A vonatkésés esetén – legyen az műszaki hiba, vagy egyéb probléma – figyelmeztetjük a jegykezelő kollégákat, így azokat a jegyeket is elfogadják majd, amelyek papíron már lejártak. Tehát, ha az utas nem a saját hibájából futott ki a négy órából, akkor az még használhatja a menetjegyét – mondta a társaság egyik illetékese.
Helyben jár vissza a pénz
Ha a jegyet nem használtuk fel, vagy egy másik időpontban induló vonattal szeretnénk utazni, az sem baj. A megmaradt papírost visszaválthatjuk, de csak azon az állomáson, ahonnan elindultunk volna. Ez alól is van kivétel: ha forgalmi akadály miatt nem tudunk vonatra szállni, akkor bármelyik, jegykiadóval rendelkező állomáson visszakérhetjük az utazás árát. Az e-vonatjegy visszaváltása viszont kizárólag az internetes jegyértékesítési felületen, illetve a Vonatinfó alkalmazásban, online váltható vissza, az érvényesség megkezdése előtt legkésőbb egy órával.
Változik még a szállítható eszközökre vonatkozó szabály is. Ez azt jelenti, hogy ha valaki úgy száll fel például járókerettel, vagy tolókocsival, hogy azt használja, azért nem kell külön fizetnie. Ezzel szemben, ha csak velünk van a mozgássegítő eszköz és csak szállítjuk, azért pluszban kell fizetnünk.
Változnak a menetrendek
Mint ahogy a legtöbb helyen, úgy a MÁV-nál és a Volánnál is rendes munkanap lesz szombaton, így a hétköznapi menetrend lesz érvényben, vasárnap viszont a munkaszüneti nap szerint utazhatunk. A mostani állás szerint december 21-én, 22-én és 23-án a pénteki, szombati, és munkaszüneti napok menetrendje lesz érvényben. Karácsonykor az ünnep szerint közlekedhetünk majd, míg 27-én és 28-án a rendes munkanap lesz érvényben, szombat vasárnap pedig majd a hétvégi rend szerint közlekedhetünk az országban.
Országosan újít a Volán
Több helyen is változik a buszok menetrendje december 9-től, azaz most szombattól. Többek között a Budapest–Tatabánya–Kisbér, valamint a Budapest–Őrbottyán, Vác–Aszód és Veresegyháza térségének menetrendje is. A Zsámbéki medence és Kelenföld között például vasárnaptól munkanapokon új autópályás gyorsjáratok közlekednek (770, 774, 775). A Salgótarjánban élők sem maradnak ki a változásból: a hétköznapokon 5:30-kor Pásztón és Hatvanon át Budapestre közlekedő járat tíz perccel korábban, vagyis 5:20-kor indul, szabadnapokon pedig 6:10-kor.
Változás még, hogy Hatvan érintése nélkül közlekedik a járat, helyette Zagyvaszántón és Lőrinciben is megáll majd a busz. Ezeken kívül még Vác és Gödöllő térségében, Monor és Cegléd környékén, valamint az Etyeken élőknek is figyelni kell az újonnan kihelyezett táblákat.