Aktuális

Halott nő méhében hordta ki gyermekét az édesanya

kbv, Kiss Boglárka

Létrehozva: 2018.12.05.

Sosem látott áttörést értek el az orvosok! Egy 45 éves halott nő méhében hordta ki gyermekét a 32 éves brazil nő.

Orvosi áttörés! A világon először született gyermeke méhtranszplantáción átesett nőnek, aki elhunyt donortól kapta a szervet! Az úttörő anyuka egy 32 éves brazil nő, aki méh nélkül született. Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser-szindrómában (MRKH) szenved, mely a méh teljes, és a vagina teljes vagy részleges hiányát okozza. Bár műtéti úton kialakítható a hüvely, az orvostudomány eddig elképzelhetetlennek tartotta, hogy az MRKH-sok valaha is szüljenek. 

Nos, a brazil anyuka alaposan rájuk cáfolt! Még 2016 szeptemberében ültették át a testébe egy halott nő méhét. Bár a kismama és a donor kilétét etikai okokból nem hozták nyilvánosságra, azt tudni, hogy utóbbi maga is édesanya volt, 45 éves korában stroke-ban hunyt el, s számos más szervét, a szívét, a máját és veséit is felajánlotta. 

A méhtranszplantáció tizenegy óráig tartott, utána két napig kezelték intenzív osztályon az édesanyát, aki a műtét után 37 nappal menstruált először. A vérzése rendszeres volt egészen addig, míg hét hónappal később teherbe nem esett. A megtermékenyítés saját, korábban lefagyasztott petesejtjeivel, mesterségesen történt, s a gyermek elsőre megfogant. A kislányt 35 hetesen, császármetszéssel hozták világra egy São Paulo-i kórházban, 2,31 kilogrammal, 45 centiméterrel. A szüléskor eltávolították az átültetett méhet is. Ez még tavaly decemberben történt, ám a szenzációról csak most számolt be a The Lancet című brit orvosi lap.

Az orvosi csodának számító kislány hamarosan az első születésnapját ünnepli, s orvosai szerint nagyszerű egészségnek örvend. A szakértők szerint az áttörésnek hála, a különös új módszerrel több ezer meddő édesanyának változtathatják meg az életét.

Először 2000-ben, Szaúd-Arábiában hajtották végre élő donortól származó méh átültetését, gyermek pedig 2012-ben, Svédországban született így. Halott nő méhét először 2011-ben, Törökországban ültették át, ám most fordult elő először, hogy a szervet kapó nő gyermeket szülhetett.

A méhátültetésé lehet a jövő

Magyarországon átlagosan 1100 nő él ezzel a szindrómával.

– Lehet, hogy ez a jövő egyik úttörő vívmánya, ám Magyarországon erre nézvést még nincsenek próbálkozások. Ha több sikeres műtét meg is történik a világban, még évtizedek is lehetnek, mire itthon is rutinná válik – magyarázta dr. Hadnagy János, szülész-nőgyógyász. – A méhátültetésen áteső nőknek komplex vizsgálaton kell átesniük, egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy bárki alkalmas lehet rá, ahogy az sem, hogy az átültetett szerv megfelelően fog működni. Tartani lehet a kilökődéstől – mondta a főorvos.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek