<p>A tél egyik elmaradhatatlan kelléke a forralt bor. Az igazán finomak tényleg vörösborból készülnek?</p>
Így nem lehet elrontani
• A bort mindig higítani kell, máskülönben túl tömény lenne az italunk. Leginkább vízzel szokták, de vannak, akik gyümölcslevet használnak. Utóbbi esetben számolni kell a cukortartalommal. Lehet, hogy már nem is kell bele plusz édesítő.
• Az alapanyagokat egészben tegyük bele, hogy könnyedén le tudjuk szűrni a levet. Erre azért van szükség, mert máskülönben ahogy hűl a forralt bor, a benne maradt fűszerektől megkeseredik.
• A gyümölcsöket ne főzzük az elejétől a keverékkel együtt. Már csak akkor tegyük bele a lébe, ha készen van. Inkább díszítőelemek, finom harapnivalók legyenek a feldarabolt finomságok.
• A vörösborhoz a narancs, a mandarin, az édesebb citrusfélék illenek. A fehérhez a citrom és a lime. Sokan egy kis csilivel is megbolondítják a saját főzetüket.
Csak boltit ne!
A hozzáértők szerint a szegfűszeg és a fahéj nem hiányozhat egy jó forralt borból, de a többi már ízlés dolga.
– Semmilyen előre összeállított forralt bor keveréket és kész terméket nem javaslok. A főzésben pont az a jó, hogy kísérletezhetünk és a saját ízlésünkre formálhatjuk a recepteket. A barátainknak és a vendégeinknek is jobban imponál, ha megtudják, hogy saját magunk fűszereztük – mondta Bernáth József séf, aki szerint mindegy, milyen borból készítjük, de lehetőleg szárazat válasszunk.
Bernáth József titkos receptje
A mesterszakács a fehérboros italt szereti a legjobban, általában ezt készíti.
– A saját receptem alapja egy liter száraz fehérbor és egy liter víz, a hagyományos receptúra mellé még csilit és citromhéjat teszek. A víz azért kell bele, mert a bort mindig érdemes kicsit hígítani, különben nagyon erőteljes. Ehhez jöhet egy mokkáskanál egész szegfűszeg – bár az őrölt erőteljesebb ízű, de az egész szegfűszeget könnyebb lesz leszűrni. Egy-két rúd fahéj, egy kevés csili és reszelt citrom héja kerül még a fazékba – árulta el Bernáth József, aki azt javasolja, hogy a cukrot módjával használjuk, de helyettesíthetjük mézzel is.
Bugyogás előtt kell elzárni
Buday Péter séf szerint a legfinomabb étel és ital az, amit magunk készítünk, ezért érdemes a saját szánk íze szerint összeválogatni a hozzávalókat.
– A forralt bor nevével ellentétben sosem jó, ha felforr. A bugyogás előtti pillanatban el kell zárni. Az alaprecept: cukor, szegfűszeg, fahéj. A többi már ízlés dolga – árulta el a forralt bor titkát a szakács.
Ha gyerekek is számítanak egy-két kortyra az italból, akkor jobb, ha mégis kicsit felforraljuk, így az összes alkohol elillan belőle.
Kannásból nem lesz finom az ital!
Tokajon a vörösbor ritkaság, a Zsirai pincészet borásza, Kata mégis erre esküszik.
– A minőségi bor a titka mindennek. Jó borból lehet igazán finom ételeket, italokat készíteni. A vörösbor testesebb, én ezért szeretem abból készíteni. Fahéj, citromlé, szegfűszeg, ánizs és cukor az alapja a saját receptemnek – mondta, el, majd hozzátette, hogy olykor egy kis vaníliával bolondítja meg. Szerinte mézeskalácsot érdemes mellé kínálni, mert hasonlóan fűszeres mindkét étel.
7 dl szárazbor, 3 dl víz, 5 evőkanál cukor, 8–10 szem szegfűszeg, 2 rúd fahéj