Nem ússzák meg idén sem a karácsonyi vásárokon az árusok. Árgus szemekkel figyelik és tesztelik őket a fogyasztóvédők.
Két kupica pálinkát kért két hölgy a fővárosi, Vörösmarty téri karácsonyi vásáron kedd délelőtt. Majd egy úgynevezett hiteles mérőeszköz került kézbe, amibe egyszerűen beletöltötték a kikért alkoholt. Azt ellenőrizték, hogy annyit kaptak-e, amennyit kifizettek. Az eladót akár le is verhette volna a víz, de egyrészt nem volt vaj a füle mögött, másrészt tudta, hogy egy próba fogyasztóvédelmi ellenőrzés folyik éppen. A vásárlók a pénzt, az eladó pedig a pálinkáját kapta vissza. Ez is része a próbavásárlásnak. Ezzel így ők az idei szezonban már a 45. egység voltak, akiket ellenőriztek a vásáron a fogyasztóvédők.
Csomagolással csalnak
A Budapest Főváros Kormányhivatala Fogyasztóvédelmi Főosztályának ez a tizedik éve, hogy komoly ellenőrzés-sorozatba fog az adventi időszakban. A bazilikánál, a Városháza parkban és a Vörösmarty téren eddig 44 helyen tartottak éles ellenőrzést. A legtöbbször olyan szabálytalanságokkal találkoztak, mint az árfeltüntetés elmulasztása, a hiteles mérőeszköz hiánya, vagy éppen az, hogy a termék mérésénél beleszámolták a csomagolópapírt is. A Borsnak az egyik ellenőrzést végző szakember elmondta, a szabálytalanságok felkutatására már jól bevált módszerük van.
– A vásárlásnál megnézzük, hogy nyugtát kapunk-e, valamint, hogy annyiért adják-e a terméket, mint amennyiért ki van írva. A próbavásárlás után bemutatkozunk, visszaadjuk a nyugtát és a terméket, majd visszaadják nekünk a pénzt. Ezt kötelesek ilyenkor megtenni. Ezután jön még egy általános fogyasztóvédelmi ellenőrzés, megnézzük, hogy az árak fel vannak-e tüntetve. Végül felveszünk egy jegyzőkönyvet, akkor is, ha rendben találtunk mindent, de akkor is, ha nem. Ezzel tudjuk igazolni, hogy ez próbavásárlás volt – tudtuk meg a fogyasztóvédelem munkatársától.
Van, aki számít rá
Ha kiderül, hogy a vállalkozó elkövetett valamilyen szabálytalanságot, a hiányosságokról a jegyzőkönyvben számolnak be. Ebben az esetben a vállalkozó mindenképpen számíthat valamilyen jogi következményre. Hogy az pénzbírság, vagy akár a bolt bezárása, később derül ki. A Borsnak nyilatkozó Endre és Szervác üzletükkel, a Bubutimart Manóvilággal már 18 éve találkozhatnak a vásárlók a Vörösmarty téren.
– A 18 év alatt többször is ellenőriztek már bennünket a fogyasztóvédők, de mindig mindent rendben találtak – mondta lapunknak Endre. Az ellenőrzés célja minden esetben az, hogy akár a magyar, akár a külföldi vevők biztonságban érezzék magukat a magyar karácsonyi vásárokon, de nemcsak ott, hanem a bevásárlóközpontokban, hipermarketekben egyaránt, a szakemberek ugyanis ott is ellenőriznek.
Négy eljárás indult
Idén eddig 44 árust ellenőriztek a szakemberek. Ebből 14 helyen mindent rendben találtak, 26 esetben a helyszínen tudták pótolni az árusok a kifogásolt hiányosságokat, 4 esetben viszont eljárás indítására is sor került, mert az ellenőrzés idején a hiteles mércét, amivel a forralt bor kimérik, nem tudták bemutatni.