Rendkívül büszke üknagypapájára Kempelen György. Nagy becsben tart minden ereklyét és dokumentumot, ami az egykori tudós és feltaláló, Kempelen Farkas nevéhez kötődik. Köztük van egy aranygyűrű is.
Forrás: Móricz István
Kempelen Farkasra (1734–1804) joggal lehet büszke minden magyar ember. A 18. század híres zsenijének a nevéhez olyan találmányok kötődnek, mint a világhírű sakkozógép, a Mária Terézia királynőnek tervezett, mozgatható betegágy, a vakok számára készített írógép, a beszélőgép, és még számtalan, a korát meghaladó műszaki és építészeti megoldás; a tudományos munkáiról nem is beszélve.
Nem is csoda, hogy Kempelen Farkas ükunokája, a Budapesten élő Kempelen György büszkén beszél a felmenőjéről, és nagy becsben tart minden olyan tárgyat és emléket, ami hozzá köthető.
– Kiskorom óta igyekszem ápolni az emlékét, hiszen egyedülálló ember volt, akinek sokat köszönhetünk. Diósdon van egy sakk-klub, ahol rendszeresen tartok előadásokat róla. Ezzel együtt is úgy érzem, hogy idehaza méltatlanul kevés figyelmet szentelnek neki – mondja a nyugdíjas éveiben járó György a Borsnak, majd a többi között megmutat egy családi címert ábrázoló emléktárgyat is. Ami pedig ennél is érdekesebb, az az arany pecsétgyűrű, amin ugyancsak a Kempelen család címere látható.
– Édesapám mindig is féltve dugdosta, mivel ő is úgy örökölte. Nagyon sokat jelentett neki, ahogy természetesen nekem is, miután megkaptam tőle. Biztos vagyok benne, hogy generációs ereklyéről van szó, hiszem, hogy még maga Kempelen Farkas is viselte – jelenti ki büszkén.