Aktuális

Ha szoros a cipő, mit sem ér a vastag zokni

Bors

Létrehozva: 2019.01.24.

Sapka, sál, kesztyű! – figyelmeztetik a gyerekeket a felnőttek télvíz idején. De legalább ennyire fontos, hogy ne szorítson a lábbeli.

Ha szoros a cipő, mit sem ér a vastag zokni

Nem elég csak a ruházatra figyelni, a szabadon maradó testfelületeket is védeni kell a mínuszoktól. Dr. Ko­máromi Zoltán háziorvos szerint ráadásul vannak olyan emberek, akikre még veszélyesebb a hideg.

– Alapszabály: minél messzebb van a szívtől egy testrész, annál rosszabb a vérkeringése. Ez az időseknél és a cukorbetegeknél fokozottan igaz, mivel náluk a verőér­szűkület esélye is fennáll – figyelmeztet.

Téli viselet

Fejbőr

Ha nem esik hó vagy eső, de hideg van, akkor tulajdonképpen mínusz 10 fokig nagy baj nem történhet a fejbőrünkkel. Egy egészséges embernél az ereken keresztül jut annyi vér a bőrbe, amennyi kellően felmelegíti ezt a részt. Ha havazik vagy esik, akkor sokkal nagyobb veszélyben van a fejünk, ilyenkor feltétlen szükség van egy sapkára, ami elég vastag és vízálló. 

Arc 

A fülcimpához hasonlóan az arcon is könnyen beszerezhetünk fagyási sérüléseket, de itt mással is kell vigyázni. Ha nyitott szájjal kapkodjuk a hideg levegőt, akkor a torkunk és a garatunk is meghűlhet, így még a fertőzéseket is könnyebben összeszedjük. Tekerjünk a szánk elé kendőt vagy sálat, hogy ne tudjuk olyan könnyen beszívni a hideg levegőt! 

Fülcimpák 

Akinek valamilyen keringési zavara van, annak nagyon kell vigyáznia rájuk. A fülcimpa annyira könnyen át tud hűlni, hogy konkrétan le is törhet. Kemény hidegben annyira lelassul bennük a vérkeringés, hogy az nem tudja átmelegíteni a bőrt. Ilyenkor fagyási sérülés is jelentkezhet, ami ugyanolyan veszélyes, mint az égési.

Kéz

Ha lehűlnek a kezeink, akkor lelassul a karjainkban a keringés, így nem fogjuk tudni megőrizni a megfelelő testhőmérsékletet. Fagyási sérülések itt is felléphetnek. Száraz időben a többrétegű vastag kesztyű ideális a hideg ellen, de havazásnál vagy esőben inkább a vízhatlant válasszuk! Hőtechnikailag az egyujjas kesztyű a legjobb választás, de ha például kirándulni megyünk, akkor egy vékonyabb ötujjasra, húzhatunk egy vastag egyujjast. Fontos, hogy ne szorítsuk el a kezeinket, hogy a vérkeringésünknek ne ártsunk! 

Láb

A cipőválasztásnál nem csak a meleg belső számít. Ha túl szoros a lábbeli – mert például vastag zoknit húzunk a lábunkra, és úgy tuszkoljuk bele –, akkor az olyan nyomást gyakorol a bőrre, ami kiszorítja a keringést a hajszálerekből. Az emberek a vastag zoknival melegíteni szeretnék a lábukat, de a saját testük ellen dolgoznak. Ez akkor nagy gond, ha hosszú útra indulunk. Legjobb, ha télire legalább egy számmal nagyobb, ruganyos anyagú lábbelit választunk, így még a vastag pamutzokni is kényelmesen belefér.

Ne egye túl magát!

Az amerikai Mississippi Állami Egyetem egyik tudósa érdekes dolgokra figyelmeztet:
- A túl sok mozgás sem tesz jót a fagyban, mert a felhevült testünk automatikusan izzadni kezd, a vizes ruha pedig növeli a kihűlés kockázatát.
- Az étkezésre is oda kell figyelni: nem jó ötlet túlenni magunkat, mivel a szervezet az emésztésre koncentrál, a test melegítése kicsit háttérbe szorul.
- A hiedelemmel ellentétben a kabát nem melegíti a testünket, csupán felfogja a testhőnket, hogy az ne jusson ki a szabadba. Így igazából saját magunkat melegítjük.

A meleg víz tilos!

Meleg vagy langyos vizes borogatást tilos használni, dörzsölni, nyomkodni sem szabad a fagyott területet. Ilyen esetben mindig fűtött helyre kell vinni az embert, és hagyni, hogy a testrészek szépen lassan felmelegedjenek. Ha teát vagy levest adunk neki, akkor a vér gyorsabban fel tudja melegíteni a testet.

A fagyási sérülés fokozatai

Elsőfokú: Bőrpír és fájdalom jelentkezik a testrészen. Lassú melegítéssel visszafordítható.
Másodfokú: A szövetkárosodás miatt a szövetek közti térbe folyadék áramlik ki, ami hólyagokat képez. Ezek sérülékenyek, és ha elpattannak, akkor fennáll a fertőzésveszély is.
Harmadfokú: A bőr már mélyebben is roncsolódik, el is színeződik a fagyott terület.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek