Érdekes statisztikai eredményre jutottak kutatók. Kiderült, a legtöbb pár év elején, januárban, februárban hozza meg a végleges döntést: külön úton folytatják tovább, elválnak.
Forrás: Thinkstock
Azt is megállapították, hogy ehhez hasonló lehet a pszichológiája annak, hogy év elején jelentkezik pszichológusnál a legtöbb ember valamilyen lelki betegséggel. Sőt ilyenkor történik a legtöbb öngyilkosság is. A Bors által megkérdezett szakpszichológus, pár- és szexuálterapeuta is alátámasztotta ezt.
– Annak, hogy januárban válnak el a legtöbben az lehet az oka, hogy úgy van vele a pár, hogy még végigcsinálják az évet együtt, mondván, a karácsonyt mégsem fogják külön tölteni. Ebbe viszont rettentően belefáradnak, majd januárban kimondják: ennyi volt, nincs már közös jövőnk – fejtette ki Geist Klára párterapeuta.
Ha a válni készülő párnak gyermeke is van, akkor mindenképpen érdemes pszichológushoz fordulni már akkor, amikor felmerül a kérdés.
l 3 éves kor alatt: Az e korúak még nagyon érzékenyek a máshol alvásra. Nagyon erős szeparációs szorongást tud kiváltani náluk az, ha nincs velük az édesanyjuk. Ebben a korban egyáltalán nem javasolt a máshol alvás.
l 10 éves korig: A gyerekek igen nagy százaléka gondolja úgy, az, hogy anya és apa szétköltöznek, az ő hibájuk. Attól tartanak, azért mennek külön a szülők, mert rosszak voltak. Ezt a bűntudatot mindenképpen kezelni kell.
l 10 éves kor fölött egy kicsivel: fontos szempont már az is, hogy az iskola, ahova járnak, ne legyen túl távol az otthontól, valamint azt is jól ki kell logisztikázni, hogy hol tartsák a füzeteket, tankönyveket, sportfelszereléseket. Ehhez az kell, hogy a közös felügyelet nagyon jól be legyen gyakorolva.
l Kamaszkor: A kamaszoknál a magatartásprobléma jellemző ilyenkor. Ők ezzel szeretnék elérni – persze nem tudatosan –, hogy a szülők addig is velük foglalkozzanak.
A tiniket már érdemes megkérdezni, hogy számukra mi lenne a legjobb, mert náluk már nagyon fontos szerepe van a haveroknak, barátoknak. Oda fog jobban húzni a szívük, ahol többet tudnak majd velük találkozni, és ezt is meg kell tudni érteni. A legpraktikusabb ilyen szempontból, ha közel laknak egymáshoz a szülők.
A bíróság indokolt esetben kötelezheti a szülőket, hogy ahhoz, hogy jól tudjanak együttműködni a gyerek érdekében, közvetítői eljárást, úgynevezett mediátori segítséget vegyenek igénybe. A bíróság ezt akkor kezdeményezheti, ha a felek konfliktusa annyira eldurvult, hogy még beszélni sem tudnak egymással. A Bors által megkérdezett ügyvéd szerint van egy olyan megoldás, ami jóval könnyebbé teheti a válást. Ez nem más, mint a házassági vagyonjogi szerződés.
– Ez a dokumentum már önmagában visszatartó erő a problémásan viselkedő félnek, és nagyon sok kérdést szabályoz. Így ezeket már nem a bíróság előtt kell bizonyítani, hiszen le vannak írva fehéren-feketén. Ügyvédi ellenjegyzés kötelező hozzá, nem lehet bármit beleírni – mondta el dr. Berberovics Gábor ügyvéd, aki hozzátette, ezt a szerződést a házasság alatt bármikor meg lehet kötni.