Vízkereszt, azaz a karácsonyt követő 12. nap a farsang kezdetét is jelenti – így a karácsonyfa lebontásával nem ér véget a lakomák sora. A klasszikus farsangi ételekben megjelenik az alkohol, mint alapanyag, de legalább olyan jellemzők a savanyú, „korhely” megoldások is a másnaposság elűzésére. A fánk pedig soha nem maradhat ki a menüből!
Forrás: THINKSTOCK
Előétel
Hozzávalók (8 adag):
40 dkg lencsekonzerv
1 nagy sárgarépa
2 zellerszár
1 kis fej lilahagyma
10 dkg rukkola
Az öntethez:
1 nagy ek édes mustár
1 nagy ek méz
1 citrom leve
½ kk só
½ kk őrölt bors
1 kk tárkony
Elkészítés (25 perc): A lencsekonzervet leszűrjük, leöblítjük és hagyjuk lecsöpögni. A sárgarépát és a zellert apró kockákra vágjuk, és 10 percig pároljuk. A lilahagymát apró kockákra vágjuk, a rukkolát kisebb darabokra tépjük. Az öntet hozzávalóit összekeverjük. Egy nagy tálba öntjük az összes hozzávalót, meglocsoljuk az öntettel, átkeverjük, és lefedve egy órára a hűtőbe tesszük. Előételként vagy köretként fogyaszthatjuk.
Leves
Hozzávalók (8 adag):
50 dkg csontos marhalábszár
2 nagy sárgarépa
5 közepes krumpli
2 közepes cékla
1 kis fej fehér káposzta
1 nagy fej hagyma
1 ek felaprított zöld petrezselyem és kapor
1 kk só, babér, fekete bors
4 ek olaj
8 ek zsíros tejföl a tálaláshoz
Elkészítés (2 óra): A marhalábszárat 2 liter vízben a sóval, a babérlevéllel és a fekete borssal együtt feltesszük főni. Az első forrásnál leszedjük a habját (mint minden húslevesnél). Amikor a hús megpuhult, kivesszük és félretesszük. Átszűrjük a levest, majd újra felforraljuk, és a forrásban lévő alaplébe dobáljuk bele a megtisztított, feldarabolt zöldségeket. Fordítsunk gondot a zöldségdarabkák méretére és formájára: nemcsak finomnak, esztétikusnak is kell lennie a levesünknek! A felhasznált cékla mérete sem másodlagos: a közepes méretű daraboknak a legintenzívebb a színe, ezért ilyet érdemes választani a csodás, bíborszínű leveshez. Míg a zöldségek főnek, a hagymát egészen apróra vágjuk, és kevés olajon barnára pirítjuk – így adjuk a kész leveshez, a zöld petrezselyemmel és a kaporral együtt. Beletesszük a lehártyázott, kockákra vágott marhahúst is. A tányéron egy-egy evőkanál zsíros tejfölt adunk hozzá. Másnapra még finomabb!
Főétel
Hozzávalók (8 adag):
1 nagyobb pecsenyekacsa (kb. 3 kg)
4 alma
2 bionarancs
1 dl almapálinka
1 csapott ek só
1 kk őrölt bors
1 kk őrölt szegfűszeg
2,5 dkg kacsazsír
Elkészítés (3 óra): Először fűszerzsírt készítünk: a kacsazsírt keverjük össze a sóval, a borssal, a szegfűszeggel és a narancsok lereszelt héjával. Ezzel dörzsöljük be a kacsát kívül-belül alaposan, és légmentesen lezárva egy éjszakára tegyük a hűtőbe. Másnap az almát gerezdekre vágva pároljuk meg a pálinkában – ezzel, és a szeletekre vágott narancsokkal töltsük meg a kacsát. Egy sütőtálban, lefedve, 180 fokos sütőben süssük két órát, majd grillfokozaton süssük körbe mindkét oldalán 10 percig, gyakran locsolgatva a saját szaftjával, hogy ropogósra süljön a bőre. Frissen tálaljuk!
Köret
Hozzávalók (8 adag):
4 nagy édesburgonya
1 kk só
1 kk csilipehely
1 dl pecsenyelé a kacsa alól
10 dkg vágott dió
Elkészítés (40 perc): Az édesburgonyát egészben, 200 fokos sütőben süssük meg, majd húzzuk le a héját és daraboljuk fel. A fűszerekkel és a pecsenyelével pürésítsük. Pirított, vágott dióval megszórva tálaljuk.
Desszert
Hozzávalók (12 szelet):
50 dkg leveles tészta (2 csomag)
A töltelékhez:
15 dkg marcipánmassza
10 dkg vaj
10 dkg darált mandula
1 szem egész mandula
A tetejére:
1 tojássárgája
½ dl tej
Elkészítés (40 perc): Az egyik leveles tésztával kibélelünk egy sütőtálat. A töltelék hozzávalóit simára keverjük és a tésztára simítjuk. A másik tésztával befedjük a masszát, és a tetejét átkenjük a tejjel elkevert tojássárgájával. A leeső tésztaszélekkel díszíthetjük. Ez a franciák hagyományos vízkereszti süteménye: általában egy arany papírkoronát tesznek a tetejére tálaláskor. Aki az egész mandulát (ami lehet babszem vagy egy kis kerámiafigura is) megtalálja, az lesz a király, ő teheti aznap estére a fejére a koronát.
A nagymama receptfüzetéből
Hozzávalók (20 darab):
50 dkg finomliszt
2 dkg élesztő
5 dkg porcukor
5 dkg vaj
2 tojássárgája
½ deci rum
késhegynyi só
kb. fél liter 1,5%-os tej a sütéshez
olaj a tálaláshoz
sárgabaracklekvár (40 dkg)
Elkészítés (1,5 óra): Készítsünk kovászt 3 deci langyos tejjel, az élesztővel, egy kanál porcukorral és 3 evőkanál liszttel. A maradék porcukorral keverjük ki a tojássárgájákat, majd adjuk az érett kovászhoz. Langyosítsuk meg a vajat, és keverjük a masszánkhoz a liszttel együtt (amit mindig szitáljunk át, nemcsak az esetlegesen belekerült szennyeződés miatt, hanem mert a szitálással fellazítjuk a lisztet), a rummal és annyi langyos tejjel, amennyiben a sót feloldottuk. Lágy tésztát kapunk. Fakanállal 20 percig keverjük, dagasztjuk. Kenyérsütő géppel ezeket a műveleteket megspórolhatjuk: minden összetevőt beleteszünk, és tésztakeverő programra állítva összekeverjük, majd megdagasztjuk. Amikor elkészül a tészta, langyos helyen letakarva másfélszeresére kelesztjük, utána lisztezett deszkára borítjuk, és kézzel ujjnyi vastagra kinyomkodjuk. Fánkszúróval (ha nincs, vizespohárral) kiszaggatjuk, és még félórán át kiszaggatva is kelesztjük. Az olaj hőfokát próbasütéssel teszteljük: középforró, enyhén bugyogó olaj a megfelelő. Sütéskor a megkelt fánk felső része kerüljön alulra. A sütés kezdetén fedjük be az edényt, de miután átfordítottuk, fedő nélkül süssük tovább – így lesz szép „szalagos” a fánk. Szűrőkanállal szedjük ki papírtörlőre, még forrón hintsük meg vaníliás porcukorral. Sárgabaracklekvárral tálaljuk – sokan úgy sütik, hogy a tetejébe az ujjukkal mélyedést nyomnak, és ide töltik be a lekvárt.
Kímélő megoldás
Hozzávalók (2 adag):
2 szelet lazacfilé
10 dkg brokkoli
10 dkg kelbimbó
10 dkg koktélparadicsom
1 citrom
1 kis rozmaringág
4 ek olaj
3 dl víz
1 tk só
1 babérlevél
1 kk őrölt bors
4 ek extra szűz olívaolaj a tálaláshoz
Elkészítés (40 perc): A kelbimbót és a brokkolit 10 percig pároljuk. A lazacfilét mindkét oldalon átsütjük az olajon egy serpenyőben, majd aláöntjük a vizet, beleszórjuk a sót, a vékonyra szelt citromot, a babérlevelet, a rozmaringot és a borsot, és lefedve 10 percig pároljuk. A halat átszedjük egy sütőtálba, mellé rendezzük a párolt zöldségeket és a koktélparadicsomot, meglocsoljuk a hal főzőlevével, és 220 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt készre sütjük.