Az UHT és az ESL tejek tartósak, ám az áruk január elsejével bekövetkezett csökkenéséről ez a jelek szerint nem mondható el. Hónapok múlva újra drágulás várható, igaz, kis mértékben.
Tizennyolc százalékról öt százalékra mérséklődött az áfája, így januártól olcsóbban vehetjük a tartós tejet. Amikor az áfacsökkentés hatását kutatta előzetesen a Tej Terméktanács, akkor bekérte a nagy áruházláncok írásos nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy annak előnyét továbbadják a vásárlóknak. Magyarul azzal a 13 százalékkal viszik lejjebb az árakat, amit az áfacsökkentéssel nyertek a boltok. A tanács úgy látja, az üzletek ennek a kötelezettségnek eleget tettek. Csakhogy közben a fuvarozók jelezték: kénytelenek lesznek árat emelni. Ráadásul a tejágazat bérköltségei is változni fognak.
– Az árakat az is nagy mértékben befolyásolja, hogy 0,1 százalékos, 1,5 százalékos vagy 3,5 százalékos tejről van-e szó. Azt látom, hogy a kereskedők betartják az áfacsökkentéssel járó árleszállítást, amit a vásárlók a saját bőrükön tapasztalhatnak – mondta a Borsnak Mélykuti Tibor tejtermelő. – Véleményem szerint a fuvarozóknak az üzemanyagárak növekedése miatt nem kellene aggódniuk. Hiszen ellentétben az előző évvel, idén eddig folyamatosan estek az üzemanyag-tarifák.
Ezzel együtt azonban azt Mélykuti is megerősítette a Borsnak, hogy valamilyen szintű tejáremelkedésre lehet számítani néhány hónap múlva, mert a bérnövekedés érezteti hatását ebben az ágazatban is. Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnöke korábban az InfoRádiónak úgy nyilatkozott, hogy valóban befolyással vannak ezek a tényezők az árképzésre. Ezek piaci folyamatok, de szerinte aggodalomra semmi ok, az áfacsökkentés továbbra is érzékelhető marad a pénztárcánkon, legfeljebb kevésbé. Az első negyedévben még biztosan marad az UHT és az ESL tejek alacsony ára, aztán kis emelkedéssel lehet kalkulálni.