Nem városi legenda, hogy függőséget okoz. A sóoldat fizikailag mossa le a nyálkahártyát.
Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
Most is rengetegen küzdenek megfázással, influenzával, aminek kínzó tünete az orrdugulás. A tévéket is elárasztják ilyenkor az orrspray-reklámok. Hogyan hatnak ezek? És igaz, hogy függőséget okozhatnak?
Lelohasztja a nyálkahártyát
Hogy valóban rá lehet szokni az orrspray-re, a Borsnak nyilatkozó háziorvos is megerősítette. Komáromi Zoltán határozottan állítja: nem kamu, valóban függők lehetünk az orrspray-ktől, orrcseppektől.
– Ezeknek a szereknek az a lényegük, hogy lelohasztják az orrnyálkahártyát. Fertőzés, megfázás esetén ugyanis megduzzad a nyálkahártya, ezáltal szűkülnek az orrmelléküregben a járatok. Ennek megszüntetésére valók ezek a készítmények – fejtette ki a doktor.
Visszacsapási effektus
Van szer, ami mindössze néhány percig hat, és van olyan is, amely hosszú órákig kifejti a hatását.
– A nyálkahártya ereit húzzák össze ezek a készítmények. Ha ezeket valaki sokszor használja, akkor a hatóanyag bekerül a kis ereken keresztül a keringésbe, és egy úgynevezett visszacsapási effektus alakul ki. Emiatt szövetközi vizenyő jön létre, tehát paradox módon az orrcsepptől lesz tartósan duzzadt az orrnyálkahártya. Ilyenkor a beteg újra spray-hez nyúl, ez pedig egy idő után örökös körforgássá válhat – magyarázta a Borsnak Komáromi.
A tengervizes jobb választás
A legtöbb szakember szerint a legjobb megoldás az eldugult orra a tiszta tengervizet tartalmazó orrspray, amiben nincs hatóanyag, mindössze annyit tesz, hogy fizikailag lemossa a nyálkahártyát.
– Ez annyiban más, hogy nem biológiailag szűkíti le a nyálkahártya kis ereit, hanem maga a sóoldat dolgozik, amelynek fizikai hatása, hogy a nyálkahártyát kicsit lelohasztja. Ezekben a típusokban nincsen szteroid, sem olyan alkotóelem, ami függőséget okozhat – világosított fel a háziorvos.
A tengeri sós oldatokat a betegség kezdetétől lehet használni, de arra is alkalmasak, hogy ha már kialakult a függőség, ezekre cserélje le a beteg azt, amire rászokott. Ezzel ugyanis szépen lassan megszűnhet a függőség.
A boldogság: a levegőhöz jutás
Az orrspray-függők önmagukat csapják be, és a rövidebbik utat választják – állítja a pszichológus.
– Ez a legális szer drogként funkcionál, amivel el lehet érni azt az állapotot, ami az illetőt boldoggá teszi. Ebben az esetben a szimbolikus boldogság az, hogy kap levegőt. Ezért pedig meg kell kapnia a napi adagot – nyilatkozta a Borsnak Makai Gábor.
– A megoldás, hogy tudatosítani kell az illetőnél, fennáll nála a szerfüggőség, és meg kell vele értetni a veszélyeket. Akkor van esély a leszokásra, ha a beteg már felfogta, hogy ezzel árt magának.
Nyolc nap a maximum
Az orrspray-k használati útmutatójában is szerepel, hogy hét-nyolc napon túl ne alkalmazzák a betegek, mert az már nem egészséges. Ennyi idő után ugyanis épp ellentétes hatást érnek el vele, ami már a függőség előszele lehet.
Természetes orrtisztítók az illóolajok
Nem csak a légutakat tehetjük szabaddá az illóolajok használatával, megakadályozhatjuk azt is, hogy elszaporodjanak a vírusok és a baktériumok a légutakban.
A másik nagy előnyük, hogy nem károsítják az orrnyálkahártyát.
KÁMFOR A legismertebb természetes orrtisztító a kámforolaj. Csepegtessen pár cseppet egy zsebkendőre, és közvetlenül lélegezze be!
EUKALIPTUSZ Az illóolajban lévő eukaliptol segíti a légutakban letapadt kóros váladék elfolyósítását és kiürülését, ezáltal javítja a légutak átjárhatóságát.
A legegyszerűbb itt is a zsebkendőre csepegtetős módszer.
KÍNAI BALZSAMOLAJ Talán mind közül a leghatékonyabb. A fertőtlenítő hatású kámfor és eukaliptusz mellett mentolt, borsmentaolajat és szegfűszegolajat is tartalmaz. Csak be kell dörzsölni vele az orr környékét, és szinte azonnal hat.