Évek óta rendszeresek az áramkimaradások a Balaton északi partján nyári hajnalokon. Az áramszolgáltató egyik lelkes munkatársa jöhetett rá, mi áll a rejtély mögött.
Szinte az országban mindenütt, de a Balaton északi partján különösen bosszantó és rejtélyes, mitől vannak évek óta rendszeres áramkimaradások. Most az áramszolgáltató egyik lelkes dolgozója derített fényt arra, mi okozza ezeket.
– Vonalgazda lettem 2011-ben, s az az egyik fő feladatom, hogy a hozzám tartozó vezetékszakaszok hálózatfejlesztési és karbantartási munkáit vezessem. Már az első munkanapomon rövidzárlatot vettem észre a 132 kV-os hálózaton – mondja Katona Imre. Szerelő kollégái szerint a probléma már sok éve fennállt, de senki sem találta az okot. – Engem hajtott a kíváncsiság, és meg akartam fejteni a rejtélyt – tette hozzá a veszprémi áramhálózati üzem fejlesztési munkatársa.
Imre éveken át figyelte a jelenséget, adatokat gyűjtött a hálózatról. Rájött, hogy a múló zárlatok többsége nyári hajnalokon jelentkezik, olyan helyeken, ahol nincsenek fák vagy házak, vagyis többnyire réteken, szántóföldeken történik.
– A legtöbbet az Aszófő–Keszthely szakaszon találtam: 2006 és 2018 között több száz múló zárlatot – magyarázza Imre.
A szakember már éppen feladta volna a kutakodást, amikor megtudta, nem ő az egyetlen, akit hajt a probléma megoldása. Pécsen is elkezdtek ugyanis kutatni, méghozzá a Budapesti Műszaki Egyetemmel együtt, és arra jutottak, hogy pókháló is állhat a háttérben. A szigetelők felületén ugyanis megtapadnak a szálló pókok ökörnyálnak is nevezett szálai, azokon pedig a hőmérséklet-változás hatására keletkező vízcseppek, ami áramkimaradásokhoz vezethet. A pókokat ezért most laborban vizsgálják tovább, Katona Imre pedig – amíg nem sikerül száz százalékra bizonyítani, hogy a pókok a ludasok – egy póktaszító módszerrel kísérletezik.