Aktuális

Profik árulják el a krumplis kocka és a többi tésztás finomság titkát 

Bors

Létrehozva: 2019.01.12.

<p>Néha az is megkívánja a magyar konyha hagyományos tésztáit, aki anno már megunta őket, vagy egyébként vigyáz a szénhidrátokkal. Ezeket a klasszikusokat nem is kell száműzni az étrendből, egy kis rafinériával ma is megállják a helyüket.</p>

Mákos tészta, diós tészta, grízes tészta, túrós tészta, krumplis tészta… Lehet, hogy sokan ráuntak ezekre az ételekre, hiszen ha máshol nem, hát a menzán tuti volt belőlük bőven. És rosszabb esetben épp az ottani élmények miatt nem akarnak ilyesmit a tányérjukon látni. Másrészt viszont ezek az ételek pikk-pakk elkészülnek, nagyon olcsók, és kevés alapanyag is kell hozzájuk. Szóval lehet, hogy még egy esélyt megérdemelnek. Ehhez adnak most tippeket a Bors által felkért, ismert emberek.

Szendrei Bence:Forrázás és jeges fürdő

A diós tésztát sokan azért nem szeretik, mert benne van a dióbél barna héja, aminek kesernyés íze van. Azok, akik nagyon türelmesek, ezt kiküszöbölhetik egy meleg-hideg fürdővel és rengeteg higgadtsággal.

– A bevállalósok kipróbálhatják, hogy leszedik a dió héját. Így más íze lesz az ételnek. A lepirított diószemeket hirtelen le kell forrázni és egyből átszedni egy előkészített, jeges fürdőbe. Ezután dörzsöléssel lejön a héja – fedte fel a kulisszatitkot Szendrei Bence, a MasterChef Junior egyik zsűritagja, aki a frissen leszűrt tésztát is lepirítja egy kis vajon. A meghámozott diót felaprítva szórja a tésztára, amiről természetesen a porcukrot sem sajnálja.

A jó tészta az alap

Szendrei Bence szerint a házi tészta az igazi.

Íme, a séf szélesmetéltreceptje:

• 1 kiló liszthez 9 közepes méretű (60 gramm körüli) tojást kell adnunk. Akik nem ehetnek, vagy nem szeretnének tojást enni, ugyanennyi vizet használjanak, de akkor csak durumliszttel készíthetik a tésztát. (Természetesen az arányok megtartásával a mennyiség csökkenthető.)

• Ahhoz, hogy jó tésztát kapjunk, nagyon alaposan össze kell dolgozni az alapanyagokat. Jó, ha be tudunk vetni robotgépet, mert kézzel nagyon fárasztó munka. Amint megvagyunk, egy zacskóban tegyük be a tésztát fél-egy órára a hűtőbe!

• Ezek után lehet nekiállni kinyújtani. Ha elértük a kívánt vastagságot, akkor kissé lisztezzük meg és tekerjük fel! Így egyszerűen, lisztes késsel felcsíkozhatjuk. A hosszát érdemes csak ezután levágni.

• Ha édes, ha sós feltét kerül rá, akkor is nagyon sós vízben érdemes kifőzni a tésztát. Egy liter vízbe 30 gramm só kell.

• Ha nem akarjuk az összes tésztát kifőzni egyszerre, egy tálcára szétterítve tegyük be a fagyasztóba a maradékot! Csak akkor tegyük át zacskóba, ha már keményre fagyott, máskülönben kezelhetetlen lesz.

Marton Adrienn:Fűszeresen, sok hagymával

Van, hogy a krumplis tészta kicsit keserű lesz. Ennek az egyik oka az lehet, hogy az őrölt fűszerpaprika a durva hőhatásra megkeseredik.

– Még diákkoromban azt mondta az oktatóm, hogy minden fázisban legyen jó ízű az étel. Ezt mindig be is tartom, és folyamatosan kóstolgatok. A fűszerpaprikát, ha megtehetjük, csak a főzés végén érdemes beletenni az ételekbe, mert úgy benne maradnak az ízek – vallja Marton Adrienn gasztroműsor-vezető, ételstylist. Adrienn egyébként ritkán főz krumplis tésztát, mert csak ő szereti a családban. Viszont ha nekiáll, jó fűszeresen, sok hagymával készíti, és kovászos uborkát ad mellé.

Schobert Norbi:Dzsemet a mákra!

A fitneszguru is szereti a tésztaételeket, de ezeknél is figyel az összetevőkre:

– A mákos tészta isteni. Mindig a sulis menzák jutnak róla eszembe, persze azóta már változtattam kicsit rajta, hogy még egészségesebb legyen. Cukor helyett például édesítőszert teszek a mákhoz. De ez akkor a legfinomabb, ha nyakon van öntve finom barackdzsemmel, ami egyébként szintén megtalálható a polcainkon, szigorúan cukormentesen. A tésztát nagyon sokan szeretik, de sokan el is hagyják, ha diétáznak. Ám a diétába is bele lehet illeszteni, és szerencsére nem kell kétszer annyit edzeni, elég, ha jó alapanyagot használunk. Sokféle Update tészta van, elérhető szénhidrátcsökkentett, sőt megnövelt fehérjetartalmú kivitelben is.

Bernáth József:Grízes helyett morzsás

A grízes tésztát a profi szakácsok úgy készítik, hogy amikor lepirítják a grízt, tesznek hozzá egy kis vizet: 6 deka grízhez 6 evőkanál elég. Így azok is megkedvelik majd, akik nem szeretik amiatt, hogy száraz és ropogós. Főleg, ha finom házi baracklekvár kerül a tetejére.

Alternatívaként a morzsás tésztát is érdemes kipróbálni:

– Nekem gyerekkoromban édesanyám mindig morzsás tésztát készített, nem grízeset. Javaslom mindenkinek. Ugyanúgy kell elkészíteni, de szerintem sokkal jobb, mint a grízes – adott tippet Bernáth József séf.

Pirítva finomabb a túrós

Túróstésztafronton vannak a „sütősök”, akik tepsiben összesütik az egészet, így turbózva fel egy kicsit a hagyományos receptet, mások a tészta lepirítására esküsznek.

– Balatonszemesen ettem először úgy a túrós tésztát, hogy a szalonna zsírjában lepirították a tésztát, s még a serpenyőben rákerült a túró és a tejföl, így tálalták. Erzsi nénitől lestem el ezt a trükköt, és azóta csak így készítem – mondta Bernáth séf.

A serpenyőben sült túrós tészta nem nagy ördöngösség. Egy kis zsírt vagy a szalonnából kisült zsiradékból egy keveset fel kell forrósítani egy serpenyőben. Ebbe kell beleborítani a kifőtt tésztát, és hagyni, hogy szépen megbarnuljon kicsit az egész.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek