Aktuális

Csak 36 percig volt szabad ember

Munkatársunktól

Létrehozva: 2019.02.16.

Többszörös visszaeső, erőszakos bűncselekményekért elítélt férfi a 35 éves Sz. Károly. Alig több mint félórás ámokfutása során, kis túlzással a fél büntető törvénykönyvet kimerítette.

Hatalmas erőket mozgatott meg a rendőrség perceken belül, hogy a Fővárosi Törvényszék Markó utcai épületéből megszökött, lábbilincsben menekülő Sz. Károlyt elkapják.

Örökre rács mögött?

A férfi korábban 9 évet kapott, ehhez jött hozzá az új 1 év 1 hónapról szóló ítélet. A Bors kérésére egy jogász elemezte, Sz. Károly mi mindent követett el 36 perces ámokfutása során. – Megszökött a hatósági őrizetből, azaz fogolyszökést követett el. Erőszakkal elvette az őr fegyverét, ami rablásnak minősül, amihez párosul fegyverrel való visszaélés is. Az utcán egy civil autót állított meg me­nekülés közben, ami kényszerítést és jármű önkényes elvételét jelenti, a túszejtés pedig a személyi szabadság megsértése. Ha mindeközben a fegyverét is használta és rálőtt a rendőrökre, emberölés kísérlete áll fenn, amiért már életfogytiglanit is kaphat – sorolta a Borsnak dr. Kamarás Péter ügyvéd, aki szerint súlyosbító tényező a bíróságon, hogy mindezzel a köznyugalmat súlyosan megsértette.

Túsztárgyaló is elindult

A túsztárgyaló, illetve rendőrségi válságkezelő szakember első feladata az elkövető előéletének feltérképezése.

– Minden másodperc számít, gyorsan és pontosan tájékozódni kell arról, hogy a férfi milyen bűncselekményeket követett el korábban, és hogy már a túszdráma előtt hogyan beszélt és viselkedett a tárgyalásán. Ebből fontos következtetéseket lehet levonni – magyarázta a Borsnak Végh József kriminálpszichológus.

– Ha az első „támadása”, jelen esetben a fegyver megszerzése sikerül, könnyen felbátorodik, s olyankor már „nincs kiszállás a vonatból” – fogalmazott a korábban túsztárgyalóként is tevékenykedő férfi. Hozzátette: a motivációja sokféle lehet, elképzelhető, hogy egy súlyosabb bűncselekmény áll a háttérben, ami miatt most akart elmenekülni.

Hatalmas ilyenkor a kockázat

A végső leszámolásra egy forgalmas, sűrűn lakott útkereszteződésnél került sor, a zsaruknak óriási kockázatot jelentett a lö­vések leadása.

– A rendőrök és egyéb speciális alakulatok által használt, úgynevezett teljes borítású lövedékek könnyen áthaladnak egy emberi testen, így akár háromszáz métert megtéve is óriási, életveszélyes roncsolást tudnak okozni. Fontos, hogy a célszemély mögött ne legyen senki. A lakóházak és a gyalogosok miatt ezt csak az adott helyzetben lehet mérlegelni – nyilatkozta a Borsnak Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő. A rendőrök több figyelmeztető lövést is leadtak, mielőtt a szökevényre lőttek.

– A riasztó lövéseket is nagyon veszélyes leadni. Csak a talajba szabad célozni, semmiképp nem a levegőbe, mert felmehet akár ezer méterre is, ahonnan visszaesve sú­lyos károkat okozhat – tette hozzá az exkommandós.

A cikk előzménye ide kattintva olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek