Többszörös visszaeső, erőszakos bűncselekményekért elítélt férfi a 35 éves Sz. Károly. Alig több mint félórás ámokfutása során, kis túlzással a fél büntető törvénykönyvet kimerítette.
Hatalmas erőket mozgatott meg a rendőrség perceken belül, hogy a Fővárosi Törvényszék Markó utcai épületéből megszökött, lábbilincsben menekülő Sz. Károlyt elkapják.
Örökre rács mögött?
A férfi korábban 9 évet kapott, ehhez jött hozzá az új 1 év 1 hónapról szóló ítélet. A Bors kérésére egy jogász elemezte, Sz. Károly mi mindent követett el 36 perces ámokfutása során. – Megszökött a hatósági őrizetből, azaz fogolyszökést követett el. Erőszakkal elvette az őr fegyverét, ami rablásnak minősül, amihez párosul fegyverrel való visszaélés is. Az utcán egy civil autót állított meg menekülés közben, ami kényszerítést és jármű önkényes elvételét jelenti, a túszejtés pedig a személyi szabadság megsértése. Ha mindeközben a fegyverét is használta és rálőtt a rendőrökre, emberölés kísérlete áll fenn, amiért már életfogytiglanit is kaphat – sorolta a Borsnak dr. Kamarás Péter ügyvéd, aki szerint súlyosbító tényező a bíróságon, hogy mindezzel a köznyugalmat súlyosan megsértette.
Túsztárgyaló is elindult
A túsztárgyaló, illetve rendőrségi válságkezelő szakember első feladata az elkövető előéletének feltérképezése.
– Minden másodperc számít, gyorsan és pontosan tájékozódni kell arról, hogy a férfi milyen bűncselekményeket követett el korábban, és hogy már a túszdráma előtt hogyan beszélt és viselkedett a tárgyalásán. Ebből fontos következtetéseket lehet levonni – magyarázta a Borsnak Végh József kriminálpszichológus.
– Ha az első „támadása”, jelen esetben a fegyver megszerzése sikerül, könnyen felbátorodik, s olyankor már „nincs kiszállás a vonatból” – fogalmazott a korábban túsztárgyalóként is tevékenykedő férfi. Hozzátette: a motivációja sokféle lehet, elképzelhető, hogy egy súlyosabb bűncselekmény áll a háttérben, ami miatt most akart elmenekülni.
Hatalmas ilyenkor a kockázat
A végső leszámolásra egy forgalmas, sűrűn lakott útkereszteződésnél került sor, a zsaruknak óriási kockázatot jelentett a lövések leadása.
– A rendőrök és egyéb speciális alakulatok által használt, úgynevezett teljes borítású lövedékek könnyen áthaladnak egy emberi testen, így akár háromszáz métert megtéve is óriási, életveszélyes roncsolást tudnak okozni. Fontos, hogy a célszemély mögött ne legyen senki. A lakóházak és a gyalogosok miatt ezt csak az adott helyzetben lehet mérlegelni – nyilatkozta a Borsnak Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő. A rendőrök több figyelmeztető lövést is leadtak, mielőtt a szökevényre lőttek.
– A riasztó lövéseket is nagyon veszélyes leadni. Csak a talajba szabad célozni, semmiképp nem a levegőbe, mert felmehet akár ezer méterre is, ahonnan visszaesve súlyos károkat okozhat – tette hozzá az exkommandós.