Nincs kívánság, ami kifogna Bella Péter cipészmesteren, aki a 17. századba repít vissza igényes lábbelijeivel. A fiatal egy percig sem bánja, hogy olyan szakmát űz, aminek ma már alig van képviselője.
Forrás: Purger Tamás
Alig van fiatal, aki a cipészmesterséget választaná szakmájának, pedig minden embernek szüksége van igényes lábbelire. A budapesti Bella Péter még csak 36 éves, de három éve töretlen sikerrel vezeti saját műhelyét, a Cipélius Cipészműhelyt.
Polcain sorakoznak az itthon nem kapható, különleges színű és anyagú bőrdarabok, a már hordható remekművek is: cipők, csizmák, bocskorok, saruk, szandálok. Egyetlen megrendelésre sem mond nemet, sőt az elkészíthetetlennek hitt darabokat tartja a legnagyobb kihívásnak.
– Szeretem a lehetetlent. Egy artista kislány egyszer lerajzolta, hogy egy rugós cipőben szeretne fellépni a cirkuszban. Persze mindenki azt mondta neki, hogy ezt nem lehet megcsinálni, de én megcsináltam – büszkélkedik a Borsnak Péter.
Itt nem volt elég megtervezni a rugókat és kitalálni, hogyan fog működni a cipő.
– Figyelembe kellett vennem, hogy egy kislánynak lesz, nem lehet veszélyes a használata. A rugók nem csíphetik be a kis kezét, vagy nem törhetnek el használat közben – magyarázza az ifjú mester.
Péter kincsei között egy gyönyörű hercegnői cipellő is akad, amin óvatosan, félve cserélték ki a gyöngyöket, nehogy valami kár legyen a lábbeliben.
Hatalmas felelősség egy cipő elkészítése. Minden apró részletre figyelni kell, hogy tökéletesen passzoljon a lábra, terhelhetőnek kell lennie, és a saroknak is illenie kell a talprészhez.
– Egy cipésznek tudnia kell az egész láb anatómiáját. Nem hibázhat, mert kimehet a bokája annak, aki hordja, térd- vagy gerincproblémái is lehetnek. Millimétereken múlhat minden – mondja a cipész, aki büszke rá, hogy kézzel készítenek mindent.
A műhelyben minden egyes részletet kézzel dolgoznak ki, a varrástól a ragasztáson át a díszítésig. Péter azt mondja, egy pár cipőt 20-30 ezer forintért elkészít, de kapott már olyan megrendelést is, aminek a vége 500 ezer lett. A cipők felépítésétől függôen, egy pár átlagosan egy hétig készült, de volt, amit egy hónapig varrt. Több híres megrendelôje is volt már, mint a Rippel fivérek vagy Koltai Róbert, de színházaknak, cirkuszoknak is készít lábbeliket.