Fogyás

Itt a megoldás: lerobban rólad a zsír, ha erre figyelsz!

Amy Mans

Létrehozva: 2025.04.19. 11:30

A sikeres fogyáshoz elengedhetetlen a jó étrend-és a megfelelő mennyiségű mozgás. Ráadásul nagyon fontos a testünk jelzéseit figyelni a diéta alatt is.

A diéta a mai világban eléggé sokszínű, ezért nehéz megtalálni a számunkra legmegfelelőbbet. Gyakori, hogy nem érezzük magunkat jól a bőrünkben. Egyik nap vékonyabbnak, másik nap már "húsosabbnak" látjuk magunkat a tükörben, ami ha rossz pillanatban talál el minket, akkor hatással lehet napi hangulatunkra is. Mivel a szervezetünk rendkívül összetett mechanizmusok egyvelege, nem minden apró testi változásunk oka az étkezés, hanem a hormonok is jelentős hatást fejtenek ki. Mindezek befolyásolják az anyagcsere sebességét, az étvágyat és a zsírraktározást. Mindezek mellett miként lehet sikeres a diéta?

alt= Diéta alatt rendkívül fontos testünk jelzéseit is figyelembe venni
Diéta alatt rendkívül fontos testünk jelzéseit is figyelembe venni / Fotó: Pexels

Diéta alatt nem csak az étel és a mozgás számít?

Az éhség- és teltségszabályozó rendszer az agyban és zsigerekben lévő hormonok interakciójaként működik, mely az anyagcsere sebességét, az étvágyat, a zsírraktározást határozza meg. Ennek evolúciós funkciója van, mivel segít egy bizonyos súly megtartásában, ami igen jól jött az őskorban - írja a life.hu. Mindezek felett ezek egy részét befolyásolhatják a genetikai tényezők, az életmód, az egészségügyi állapotok, valamint a testtömeg . 

7 hormon, amikre érdemes figyelni a sikeres fogyás elérése érdekében!

Leptin

Olyan zsírszövet által termelt hormon, amely jelzi a telítettséget és csökkenti az éhségérzetet. Az elhízottaknak gyakran magas a leptin szintjük, mivel a szírszövetük jelentős mennyiséget termel vagy érzéketlenek a hormonra.

Ghrelin

Étvágyat stimuláló hormon, étkezés előtt magas, étkezés után alacsony a koncentrációja. Diéta alatt növekedhet a ghrelin szint, ami befolyásolja a diéta sikerét.

Kolecisztokinin (CKK)

Csökkentve az éhségérzetet, lassítja az emésztést. Étkezés után szabadul fel.

Inzulin

Étkezés után felszabaduló hormon. Segít a cukor lebontásában és a glükóz tárolásában, ami elősegíti a telítettségérzetet. Az elhízás és a helytelen táplálkozás okozta inzulinrezisztencia megzavarja ezt a folyamatot.

Kortizol

Olyan stresszhormon, ami magas szintje esetén az étvágy megnövekszik, különösen a kalóriadús ételek iránt.

Glukagon-szerű peptin-1 (GLP-1)

Az éhségérzet csökkentésével segít lelassítani az emésztést, telítettségérzetet vált ki étkezés után. 

Glükóz-dependens inzulin-tropikus polipeptid (GIP) 

Növeli az inzulinszintet és gátolja a zsír lebontását. A vékonybél termeli ezt a hormont étkezés után.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek